Temat interpretacji
Na podstawie art. 14 a § 1 ustaw., z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie odliczenia od dochodu wydatków poniesionych z tytułu używania samochodu osobowego dla potrzeb związanych z przewozem dzieci niepełnosprawnych na turnus rehabilitacyjny Centrum Rehabilitacji, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie uprzejmie wyjaśnia:
Stosownie do postanowień art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne, ponoszone przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
W art. 26 ust. 7 a ustawy określono, poniesienie jakich wydatków, uważane jest za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6. I tak w zakresie wydatków związanych z przewozem osoby niepełnosprawnej wyszczególniono:
- w pkt 13 odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne: osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego, osoby niepełnosprawnej, zaliczanej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż wyżej wymienione,
- w pkt 14 wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność osoby niepełnosprawnej zaliczanej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną
do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne do lat 16, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - w wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym 2.280,00 zł.,
- w pkt 15 odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem na: turnusie rehabilitacyjne-usprawniającym, leczeniu sanatoryjnym w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, leczniczo-opiekuńczych, opiekuńczo-pielegnacyjnych, leczniczo-wychowawczych oraz szkolne-wychowawczych, koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych.
Z zapytania i dołączonych dokumentów wynika, że niepełnosprawne dzieci, będące na Państwa utrzymaniu, uczestniczyły w okresie od 02.08.2003 r. do 15.08.2003 r. w turnusie rehabilitacyjnym organizowanym przez Centrum Rehabilitacji. Na turnus ten zostały przewiezione samochodem osobowym stanowiącym Pana własność. Jak wynika z powyższego, z odliczenia od dochodu w ramach przejazdu związanego z pobytem na turnusie rehabilitacyjno-usprawniającym, korzystają jedynie wydatki poniesione na odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem na takim turnusie z jakiego korzystały dzieci.