Podatniczka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Dodatkowo osiąga przychody z tytułu najmu części budynku mieszkalnego. Ze względu na trudn... - Interpretacja - BI/005/0112/04

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 01.03.2004, sygn. BI/005/0112/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatniczka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Dodatkowo osiąga przychody z tytułu najmu części budynku mieszkalnego. Ze względu na trudności finansowe najemca nie uregulował należności z tytułu czynszu najmu za czerwiec 2003r. oraz za okres od lipca do września 2003 r..


Stan prawny:


    Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.) przewiduje, że najem może być uznany zarówno za działalność gospodarczą, jaki i za tzw. pobieranie pożytków cywilnych z rzeczy, które w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią odrębne źródła przychodów. Ustawa ta jako odrębne źródła przychodów wymienia bowiem:
  1. pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy), przy czym przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą należą do przychodów z tej działalności (art. 14 ust. 1 pkt 11 ustawy), oraz
  2. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy).

W pierwszym przypadku przychodem dla celów podatkowych - w myśl zapisu art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. - są kwoty należne (wynikające z zawartych umów najmu, podnajmu lub innych umów o podobnym charakterze), choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane.

W drugim przypadku - w myśl art. 11 ust. 1 tej ustawy - przychodem dla celów podatkowych są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze,

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że budynek mieszkalny nie stanowi środka trwałego w prowadzonej przez Podatniczkę działalności gospodarczej, a zatem przychodów z tytułu najmu części tego budynku nie można zaliczyć do przychodów osiąganych przez Podatniczkę z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Tym samym przychodem dla celów określenia wysokości podatku dochodowego będzie u Podatniczki kwota brutto otrzymanego lub postanowionego do dyspozycji przychodu.

A ponieważ Podatniczka - jak wskazuje to w swoim zapytaniu - do chwili obecnej nie otrzymała zapłaty z tytułu czynszu najmu za czerwiec 2003 r. oraz za okres od lipca do września 2003 r., to przychód dla celów podatkowych u Podatniczki nie wystąpił.

Izba Skarbowa w Gdańsku