Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 12.04.2005 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:
Na podstawie Wyroku Sądu Rejonowego Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych umowa - zlecenia zawarta od dnia 13 września 2001 r. do dnia 31 stycznia 2003 r. z Panem X stała się umową o pracę na czas nieokreślony.
W związku z zaistniałą sytuacją Urząd .......... zwraca się z prośbą o udzielenie informacji:
- Czy należy ponownie naliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia w/w pracownika, stosując m.in. ulgę podatkową i koszty uzyskania przychodów obowiązujące w w/w okresie oraz skorygować deklarację PIT-4 i PIT-8B.
Zajęto następujące stanowisko:
Wypłata zaległego wynagrodzenia w 2005 r. dla P. X jest przychodem ze stosunku pracy opodatkowanym według zasad obowiązujących w 2005 r. z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodu i skali podatkowej obowiązującej w 2005 r.
W związku z powyższym Urząd ........... jako płatnik jest zobowiązany do pobrania i odprowadzenia do Urzędu Skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych nie korygując deklaracji PIT-4 i PIT-8B za okres od dnia 13 września 2001 roku do dnia 31 stycznia 2003 roku.
Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), stosowanie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco :
Na podstawie prawomocnego wyroku sądowego płatnik ma obowiązek dokonać wypłaty zaległego wynagrodzenia, a zatem powinien dokonać tego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego. Pobranie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych następuje dopiero w chwili wypłaty tego wynagrodzenia.
Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności; wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty nie zależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.Przepis zawarty w art. 11 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Tak więc na podstawie wyroku sądu wynagrodzenie wynikające z ustalenia, że Pana X łączył stosunek pracy z pozwanym Urzędem ....... w w/w okresie jest przychodem ze stosunku pracy w miesiącu jego otrzymania lub postawienia do dyspozycji, nawet jeśli dotyczyło lat ubiegłych. Wypłacone zaległe wynagrodzenie w 2005 r. jest przychodem ze stosunku pracy opodatkowane wg zasad obowiązujących w 2005 r. tzn. z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów i skali podatku tego roku.
W związku z powyższym Urząd ....... jako płatnik jest obowiązany na podstawie art. 31 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od zasądzanego wynagrodzenia, zaś na podstawie art. 38 ust. 1 tej ustawy do przekazania, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a kwoty pobranych zaliczek na podatek, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg siedziby płatnika przesyłając równocześnie deklarację PIT-4. Przedmiotowe wynagrodzenie wypłacone Panu X płatnik winien wykazać w informacji PIT-11 w myśl art. 39 ust. 1 cytowanej ustawy.
Zatem płatnik nie musi ponownie naliczać (korygować) deklaracji PIT-4 i informacji PIT-8A za okres 13.09.2001.-31.01.2003, gdyż są zgodne ze stanem faktycznym za ten okres co ma odzwierciedlenie w dokumentach źródłowych.
Informuję, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14a § 4, w związku z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.