P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US. VI/I-415-65-I/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.06.2005, sygn. US. VI/I-415-65-I/05, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 tekst jednolity) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 29.03.2005 r. w sprawie interpretacji obowiązującego prawa podatkowego jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 29.03.2005 r. zwrócił się Pan do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z Pana wniosku wynika, że 9 sierpnia 2000 r. przystąpił Pan do Spółdzielni Mieszkaniowej "D." w Olsztynie i zawarł ze Spółdzielnią umowę o przydział lokalu na zasadach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. W ramach tej umowy w latach 2000 i 2003 wpłacił Pan do spółdzielni tyt. wkładu mieszkaniowego łączną kwotę 40.200 zł. Z tego tytułu dokonał Pan też odliczeń w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej. W 2003 r. otrzymał Pan ze spółdzielni pismo informujące, iż nie będzie już mieszkań lokatorskich a możliwe jest tylko nabycie przez Pana spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, po dokonaniu dodatkowej wpłaty. Ze względu na brak środków finansowych i zdolności kredytowej, wypowiedział Pan swoje członkostwo w spółdzielni i poprosił o zwrot wkładu budowlanego. W dniu 13 czerwca 2003 r. otrzymał Pan pismo o skreśleniu Pana z listy członków spółdzielni. Ponadto władze Spółdzielni poinformowały Pana, iż Sąd Rejonowy Wydział V w Olsztynie postanowieniem z dnia 9 września 2004 r. oddalił wniosek o upadłość tej Spółdzielni z uwagi na fakt, iż Jej majątek nie wystarczy na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego.

Do dnia dzisiejszego nie otrzymał Pan zwrotu wniesionego wkładu mieszkaniowego.

Pytania brzmią:

  1. Czy w tej sytuacji tzw. duża ulga budowlana była odliczona bezzasadnie i czy powinien ją Pan zwrócić skoro nie otrzymał lokalu mieszkalnego i nie otrzymał zwrotu wkładu mieszkaniowego?
  2. Czy w przedstawionej sytuacji zwrotu ulgi należy dokonać przez złożenie

  • korekty za lata poprzednie,
  • w zeznaniu za 2004 r.?

Pana zdaniem nie jest Pan zobowiązany do zwrotu ulgi budowlanej, ponieważ nie odzyskał Pan pieniędzy.

Zgodnie z art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. a-f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz,. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001 r. podatek dochodowy od osób, które podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu obliczony zgodnie z art. 27 zmniejsza się na zasadach określonych w art. 27 a ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe m.in. na wkład mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej.

Ustawą z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. nr 134 poz. 1509) od dnia 1 stycznia 2002 r. zlikwidowano ulgę budowlaną o której mowa w ww. przepisie. Zachowano jednakże prawo do odliczeń na dotychczasowych zasadach z racji wydatków na kontynuację inwestycji rozpoczętych przez osoby fizyczne przed 1 stycznia 2002 r. - art. 4 ust. 2 w/w ustawy.

Z prawa tego Pan skorzystał wnosząc wkład mieszkaniowy do Spółdzielni w 2003 r.

Ponadto na podstawie art. 27 a ust. 13 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu do 31.12.2001 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w art. 27 a ust. 1 pkt 1 i 2 m.in. na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, a następnie wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 w/w ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...) przepis art. 27 a ust. 13 ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002 r.

Jednocześnie art. 7 ust. 1 w/cyt. ustawy stanowi, że spółdzielnie mieszkaniowe są obowiązane sporządzić za rok kalendarzowy w trzech egzemplarzach, według ustalonego wzoru imienne informacje o wysokości wycofanego wkładu budowlanego lub mieszkaniowego wniesionego do spółdzielni od 1 stycznia 1992 r. chyba, że podatnik złoży spółdzielni oświadczenie, że wycofany wkład nie był odliczony od jego dochodu lub od podatku. W terminie do 28 lutego roku następującego po roku podatkowym spółdzielnie przekazują jeden egzemplarz informacji osobom, które wycofały ze spółdzielni wkład budowlany lub mieszkaniowy, a drugi egzemplarz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

W oparciu o powyższe przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony przez Pana we wniosku z dnia 29.03.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, że skoro do dnia dzisiejszego nie otrzymał Pan od Spółdzielni Mieszkaniowej zwrotu wniesionego wkładu mieszkaniowego, to dopóki nie otrzyma Pan (całości, części np. w ratach) wpłaconych kwot, nie ma Pan obowiązku odliczenia w zeznaniu rocznym kwot poprzednio odliczonych z tytułu korzystania z limitu tzw.: "dużej ulgi budowlanej".

Obowiązek taki powstanie dopiero w przypadku, kiedy otrzyma Pan ze Spółdzielni zwrot wniesionego wkładu mieszkaniowego, wówczas do podatku należnego za rok, w którym zaistnieje ta okoliczność będzie musiał Pan doliczyć kwoty poprzednio odliczone.

W myśl art. 14 b § 1 i 2 w/w Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (...) Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja niniejsza traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Na zażalenie winna być wniesiona opłata skarbowa.

Urząd Skarbowy w Olsztynie