P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDII/415-23/DCH/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.05.2005, sygn. PDII/415-23/DCH/05, Drugi Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.216 oraz art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz.60), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 11 kwietnia 2005 roku (uzupełnionego pismem z dnia 27 kwietnia) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika, stwierdza że stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14 a § 1 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem z dnia 11 kwietnia 2005 roku wystąpiła Pani o interpretację przepisów podatkowych. W złożonym zapytaniu wskazała Pani, iż w dniu 17 lipca 1996 roku w drodze darowizny stała się Pani właścicielką lokalu mieszkalnego w O. W dniu 12 stycznia 1998 roku aktem notarialnym dokonała Pani zamiany tegoż mieszkania na nieruchomość położną w D. K. Następnie w dniu 03 kwietnia 2003 roku aktem notarialnym dokonała Pani odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości.

W myśl art. 14 a § 2 Ordynacji podatkowej, składając wniosek, podatnik (...) jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.Stosownie natomiast do postanowień art.14 a § 5 Ordynacji podatkowej, do załatwienia wniosku o którym mowa w § 1, stosuje się odpowiednio przepisy art.169 § 1 i 2 oraz art.170 § 1 (...)

Wobec faktu, iż przedmiotowy wniosek nie spełniał wymaganych warunków, tutejszy organ podatkowy wypełniając dyspozycję art.169 § 2 Ordynacji podatkowej, wezwał Panią pismem nr PDII/4115-23-1/DCH/05 z dnia 21 kwietnia 2005 roku do uzupełnienia wniosku.W odpowiedzi na wezwanie w dniu 27 kwietnia 2005 roku, uzupełniła Pani wniosek o wymaganą opłatę skarbową w wysokości 6zł. oraz złożyła Pani oświadczenie, że w sprawie objętej treścią wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uznała Pani, iż nie powinna płacić 10 % podatku bowiem okres zamieszkiwania w nieruchomości nabytej w wyniku zamiany wyniósł 7 lat.

Zgodnie z przepisami art.10 ust.1 pkt 8 lit. "a" ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz.176 ze zmianami), źródłem przychodów jest między innymi odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jak zauważono , obowiązek podatkowy powstaje, jeżeli zbycie następuję przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wybudowano lub nabyto zbywany obiekt. Przez pojęcie "nabycie" należy rozumieć zakup, przejęcie darowizny, zamiana oraz wiele innych czynności cywilnoprawnych.

Natomiast na podstawie przepisów art.21 ust.1 pkt 31 lit."d" ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody w całości jeśli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Zatem w świetle przedstawionego stanu prawnego i faktycznego uzyskany przez Panią przychód ze sprzedaży ww. nieruchomości, nabytej w drodze zamiany w dniu 1212 stycznia 1998 roku, podlega opodatkowaniu dziesięcioprocentowym zryczałtowanym podatkiem dochodowym, gdyż odpłatne zbycie nastąpiło przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło ich nabycie.

W związku z tym, iż w dniu 17 kwietnia 2003 roku złożyła Pani oświadczenie informujące, iż przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, przeznaczony zostanie na własne cele mieszkaniowe określone w art.21 ust.1 pkt 32 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zobowiązana jest Pani do udokumentowania celu przeznaczenia przychodu ze sprzedaży nieruchomości w okresie objętym przedmiotowym zwolnieniem.

Ustosunkowując się zatem do zapytania, dotyczącego zwolnienia ze zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Pani ww. kwestii zawarte w powołanym na wstępie piśmie jest nieprawidłowe.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art.14b.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zgodnie z art.14 a § 4 ustawy w związku z art.236 § 1 - Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia stosownie do art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej.

Drugi Urząd Skarbowy w Opolu