- Interpretacja - I-415-52/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.05.2005, sygn. I-415-52/05, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana w złożonym w dniu 6 kwietnia 2005 r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa "stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym."

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 6 kwietnia 2005 r. złożył Pan wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie przychodów uzyskiwanych przez spółkę cywilną na podstawie umowy o wykonywanie czynności zarządczych.Opisany przez Pana stan faktyczny przedstawia się następująco:

Jest Pan udziałowcem i członkiem zarządu spółki z o.o. Ze spółki tej otrzymuje Pan wynagrodzenie z tyt. umowy o pracę. Z powodu dużej ilości obowiązków związanych z zarządzaniem firmą czynności zarządcze sp. z o.o. zleciła s. c. , której Pan oraz drugi z członków zarządu spółki z o.o. jesteście wspólnikami. Pan i Pana wspólnik w ramach prowadzonej działalności posiadacie m. in. czynności wymienione w Polskiej Klasyfikacji Działalności pod poz. 74.14A-doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, oraz 7414B-zarządzanie i kierowanie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka cywilna ponadto prowadzi działalność w zakresie usług hotelarskich, rekreacyjnych, produkcji opakowań z drewna, handlu i gastronomii. Spółka cywilna poprzez zatrudnionych pracowników oraz wspólników wykonuje odpłatnie niektóre czynności wchodzące w zakres zarządzania spółką z o.o. np.: analizy rynkowe, nadzór nad dystrybucją produktów i towarów, kontrolę służb pracowniczych, sprawozdawczość statystyczną. Spółka z o.o. należność za czynności te przekazuje spółce cywilnej na jej rachunek bankowy. Natomiast należność ta po pomniejszeniu o podatek VAT stanowi przychód dla spółki cywilnej.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podniósł Pan, że przychody uzyskiwane od sp. z o.o. nie mogą być kwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, lecz stanowią przychód z działalności gospodarczej. Czynności będące przedmiotem zawartej umowy są bowiem wykonywane nie osobiście przez Pana, lecz przez struktury spółki cywilnej, będącej odrębnym podmiotem w zakresie podatku VAT i posługującej się odrębnym numerem identyfikacji podatkowej.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej informacji:

Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są między innymi:

  • działalność wykonywana osobiście,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza.

Katalog przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście zawarty jest w przepisach art. 13 cytowanej ustawy o podatku dochodowym. Wśród nich - stosownie do zasady wyrażonej w punkcie 9 tego artykułu - wymienione są przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze. Jednocześnie przepis ten za przychody z działalności wykonywanej osobiście uznaje przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7, tj. przychodów otrzymywanych przez osoby niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Za przychód z działalności gospodarczej - w myśl regulacji przepisów art. 14 ust. 1 wymienionej ustawy o podatku dochodowym - uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Pojęcie "pozarolniczej działalności gospodarczej" zdefiniowane zostało w przepisach art. 5a pkt 6 powołanej ustawy o podatku dochodowym. Jest nią działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zaznaczyć jednocześnie należy, że stosownie do unormowania wynikającego z przepisów art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku.

W aspekcie powyższego - w świetle przedstawionego stanu faktycznego - uznać należy, że przychody otrzymywane od spółki z o.o. nie są efektem czynności wykonywanych przez Pana osobiście lecz stanowią również efekt działań drugiego ze wspólników spółki cywilnej oraz zatrudnionych w tej spółce pracowników. Przychody te nie są Pana przychodami, lecz przychodami spółki. Pana przychód jest określany proporcjonalnie do Pana prawa w udziale w zysku. Zatem trudno uznać go za przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Oznacza to, że opisana przez Pana sytuacja wyczerpuje przesłanki art. 14 ust. 1 wymienionej ustawy o podatku dochodowym.

Biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie - postanowiono jak w sentencji, uznając, że przedstawione przez Pana własne stanowisko w sprawie - jest prawidłowe.

Końcowo informuję, że niniejsza interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku z dnia 29 marca 2005 r. i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,

- nie jest dla Pana wiążąca, wiąże natomiast tutejszy organ podatkowy - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy w drodze decyzji.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna