Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14 stycznia 2005 r. (wpływ - 18 styczeń 2005 r.), o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
postanawiam uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 14 stycznia 2005 r. ... jako płatnik wystąpił z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i zastosowania przepisów prawa podatkowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że ... jest płatnikiem różnych należności pieniężnych z których część korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z różnych przyczyn świadczenia wypłacane są ze zwłoką, co rodzi obowiązek zapłaty odsetek na rzecz osób uprawnionych.
Zdaniem płatnika wypłacane odsetki za zwłokę w każdym przypadku stanowią dochód w rozumieniu art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a skoro nie zostały ujęte w katalogu zwolnień przedmiotowych to podlega on opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Pytanie dotyczyło czy wypłacane odsetki za zwłokę z tytułu opóźnionej wypłaty odszkodowań wolnych od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z tytułu odszkodowań nie objętych zwolnieniem od ww. podatku, a także z tytułu wypłaty innych należności pieniężnych stanowią przychód podlegający opodatkowaniu.
Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52 c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Ustawodawca generalnie zwalnia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych różnego rodzaju świadczenia, które mają charakter odszkodowawczy. Wypłata odszkodowania poprzedzona jest zaistnieniem szkody, dlatego też ma ono służyć jej naprawieniu zatem nie stanowi realnego przysporzenia majątkowego.
Jednak w świetle art. 21 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:
- określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
- odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników,
- odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
- odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
- odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
- odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,
- odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.
Z powołanych regulacji prawnych wynika jednoznacznie, iż nie wszystkie odszkodowania otrzymane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego. Ze zwolnienia przedmiotowego korzystają bowiem jedynie te odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów rangi ustawy lub aktów wykonawczych wydanych na ich podstawie, z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy.
Odszkodowanie ze swej istoty jest związane z naprawieniem szkody i stanowi instytucję odrębną od odsetek za zwłokę w spełnieniu świadczenia pieniężnego. Instytucję prawną odsetek za zwłokę reguluje art. 481 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Stanowi on, iż jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie nie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może nadto żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych. Mimo, że odsetki są świadczeniem ubocznym (warunkiem powstania uprawnienia do odsetek jest istnienie długu głównego), to jednak roszczenie o odsetki ma charakter samoistny. Z powyższego wynika, że nie można utożsamiać odsetek za zwłokę z odszkodowaniem (naprawieniem szkody), a więc tym samym odsetki te nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych określonego w art. 21 ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Otrzymane odsetki za zwłokę w wykonaniu zobowiązania cywilnoprawnego są przychodem wierzyciela (w dacie otrzymania) opodatkowanym na zasadach ogólnych. Biorąc powyższe pod uwagę wypłata przedmiotowych odsetek stanowi przychód z innych źródeł określonych w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od których zakłady pracy nie są obowiązane pobierać zaliczek na podatek dochodowy lub zryczałtowanego podatku dochodowego, ale mają obowiązek w myśl art. 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sporządzić dla pracownika informacje o wysokości osiągniętego przychodu (PIT-8C).
Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny opisany we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień udzielenia odpowiedzi.
Jednocześnie wskazuję, że zgodnie z art. 14 b § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest dla płatnika wiążąca. Jeżeli jednak płatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia. Interpretacja ta jest bowiem wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, o czym stanowi art. 14b § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.
Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.