Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chełmnie działając na podstawie: art. 14a § 1, § 3, § 4 oraz art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ) udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie złożonego wniosku dotyczącego opodatkowania odprawy pieniężnej zasądzonej wyrokiem sądu , z tytułu zwolnienia z zakładu pracy z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy
uznaje przedstawione przez Pana stanowisko w przedmiotowej sprawie za nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 11 kwietnia 2005 roku do tutejszego organu podatkowego wpłynął Pana wniosek o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisu art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. We wniosku przedstawił Pan następujący stan faktyczny :
Przez okres sześciu lat był Pan zatrudniony w Przedsiębiorstwie Ochrony i Informacji "... " . Pod koniec lutego 2004 roku pracodawca rozwiązał z Panem umowę o pracę z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy , jednocześnie odmówił Panu wypłacenia należnej odprawy pieniężnej do wypłaty której , zobowiązany był na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 grudnia 1989 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw. W związku z tym skierował Pan do sądu sprawę przeciwko Przedsiębiorstwu Ochrony i Informacji "..." Sp. z o.o. o odprawę. Sąd Rejonowy Wydział IV Pracy zasądził na Pana rzecz odprawę od pozwanego w wysokości 2.752,80 brutto wraz z należnymi odsetkami.
Odprawa pieniężna z art.8 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Z 1990 r. Nr 4 , poz. 19 ze zm.) jest świadczeniem związanym z nie zawinioną utratą pracy , którego celem jest m.in. udzielenie osłony socjalnej osobom , które utraciły pracę. W wyroku z 10.10.1990r. (I PR 297/90 pub. PiZS 1991/4/62) Sąd Najwyższy stwierdził także , że odprawa jako swoista forma rekompensaty zawiera w sobie element odszkodowania za pozbawienie pracownika pracy. Mimo takiego charakteru odprawy pieniężnej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie została ona zwolniona od podatku dochodowego .Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odprawy pieniężne wypłacane na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników zostały wyłączone ze zwolnienia od podatku dochodowego.
W związku z powyższym wyegzekwowana należność od byłego pracodawcy - odprawa podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.
Przedstawiona powyżej interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu udzielenia interpretacji.
Na podstawie art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji , organ podatkowy nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.
Na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na postanowienie służy zażalenie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chełmnie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy , w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.