POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1421/AD/415-11/UG/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.05.2005, sygn. 1421/AD/415-11/UG/05, Urząd Skarbowy w Pruszkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art 14 a § 1, 3 i 4 art. 216 § 1, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U z 2005 r Nr 8, poz. 60 tekst jednolity ) oraz art. 10 ust 1 pkt 8, art. 21 ust 1 pkt 32 lit a) - e), art 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r ( Dz U z 2000 r Nr 14 poz. 176 ze zm. ) w związku z wnioskiem w sprawie ulgi podatkowej, w postaci zwolnienia przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych z opodatkowania 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie nie podziela Państwa stanowiska w przedmiotowej sprawie i uznaje je jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2004 r. mocą aktu notarialnego dokonali Państwo odpłatnego zbycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego .Omawiane prawo do lokalu przysługiwało Państwu od 2000 r. na podstawie przydziału dokonanego przez Spółdzielnię Mieszkaniowo - Budowlaną .

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych zwanej dalej " ustawą " jednym ze źródeł przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntu, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przychód ten, zgodnie z art. 28 ust. 2 wyżej powołanej ustawy opodatkowany jest 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych płatnym w terminie czternastu dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników, którzy złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy. Stosowne oświadczenia złożyli Państwo w tutejszym Organie podatkowym. Jak wynika z jego treści, zobowiązali się Państwo do przedstawienia w Urzędzie Skarbowym dowodów potwierdzających wydatkowanie środków uzyskanych ze sprzedaży i ostatecznego rozliczenia należnego podatku.

W dniu 21 stycznia 2004 r. zwrócili się Państwo do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pruszkowie, z prośbą o wyjaśnienie, jakie dowody należy zgromadzić aby potwierdzić nabycie prawa do omawianej ulgi podatkowej. Tutejszy Organ podatkowy udzielił Państwu stosownych wyjaśnień.

W dniu 25 lutego 2005 r. ( uzupełnienie o Państwa stanowisko w sprawie w dniu 22 marca 2005 r.), ponownie zwracają się Państwo do Naczelnika Urzędu Skarbowego z prośbą o "wydanie opinii dotyczącej sposobu udokumentowania wydatków związanych z budową" oraz z zapytaniem - czy jako dowód poniesienia wydatków dopuszcza się wycenę budynku dokonaną przez niezależnego rzeczoznawcę.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie wyjaśnia, co następuje:

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych określonych w art. 10 ust 1 pkt 8 lit a) - c), przeznaczone na nabycie w kraju, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, lub na nabycie wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowej, prawa do lokalu mieszkalnego w małym domu mieszkalnym oraz na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.W przypadku budowy budynku mieszkalnego brak jest unormowań prawnych odnośnie rodzajowego określenia wydatków z nią związanych. W związku z powyższym pomocniczo można posłużyć się wykazami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.. Kwalifikując dany wydatek należy przyjąć, że muszą być one związane z realizacją celu jakim jest wybudowanie budynku mieszkalnego. W świetle przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane ( Dz. U. Z 2003 r. Nr 207 poz 2016 ) , budynek to taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcję budynku na stałe np. instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe. Art. 21 ust 1 pkt 32 określa, iż jedynie wydatki związane z budową budynku mieszkalnego wolne są od opodatkowania. W katalogu wydatków nie wymieniono związanych np. z zagospodarowaniem terenu wokół budynku lub jego ogrodzeniem. Na potwierdzenie poniesienia wydatków związanych budową budynku mieszkalnego, należy okazać dowody ich poniesienia (faktury, rachunki, inne imienne dowody ). Organ podatkowy, za związane z budową budynku mieszkalnego, uznaje wydatki poniesione na :

- zakup materiałów

- zakup usług

- najem sprzętu budowlanego

Ulga wynikająca z cytowanego wyżej przepisu art. 21 przysługuje również wówczas, gdy podatnik otrzymane pieniądze ze sprzedaży nieruchomości wydatkuje (najpóźniej w terminie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży) na spłatę kredytu zaciągniętego, również przed uzyskaniem tego przychodu, na własne cele mieszkaniowe, określone w tymże art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy. Do rozliczenia przychodu ze sprzedaży nieruchomości przyjmuje się spłatę kredytu wraz z odsetkami Na potwierdzenie poniesienia wydatków na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki należy przedstawić:

- umowę kredytową

- potwierdzoną przez bank, wysokość dokonanej spłaty.

W celu potwierdzenia, że wydatki poniesiono na własne cele mieszkaniowe należy okazać dowód własności np. akt notarialny potwierdzający własność lub wieczyste prawo użytkowania gruntu, na którym postawiono budynek mieszkalny oraz pozwolenie na budowę, z którego wynika, że budują Państwo dom mieszkalny, a nie np lokal użytkowy.

Reasumując:

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, nabytych przed upływem pięciu lat od daty ich sprzedaży, zgodnie z art. 28 ustawy o podatku dochodowym podlega opodatkowaniu 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Podatnicy mogą skorzystać z ulgi podatkowej pod warunkiem spełnienia wymogów określonych przepisem art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a - e) ustawy o podatku dochodowym oraz ich właściwego udokumentowania. Ulgi podatkowe, są bowiem wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania i dlatego na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia, że poniesienie wydatku nastąpiło w terminie i na cel określony przepisami ustawowymi, do czego, składając oświadczenie po sprzedaży, Państwo się zobowiązali. Ponadto, Kodeks Cywilny w art. 6 stanowi, że ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. Należy zatem stwierdzić, że na gruncie postępowania podatkowego, ciężar udowodnienia faktu wydatkowania przychodu ze sprzedaży omawianego prawa majątkowego w terminie i na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, spoczywa na stronie wywodzącej z danego faktu skutek prawny, w postaci ulgi w podatku dochodowym Twierdzą Państwo, że nie są w stanie udowodnić poniesienia wydatków i pytają czy wystarczającym dowodem będzie wycena dokonana przez rzeczoznawcą. Zdaniem tutejszego Organu podatkowego, dowodu w postaci ekspertyzy wykonanej przez biegłego nie można uznać jako dowodu potwierdzającego fakt wydatkowania przychodu. Cytowane wyżej przepisy ustawy podatkowej wprost i jednoznacznie o tym stanowią.

W odpowiedzi na stwierdzenie Państwa, że nie posiadacie dowodów poniesienia wydatków na prace sfinansowane kredytem bankowym, urząd zauważa, że obowiązkowi podatkowemu podlegają środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży, a nie uzyskane z kredytu bankowego.

Jednocześnie tutejszy Organ podatkowy zawiadamia, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Państwa. Wiąże jedynie tutejszy Organ podatkowy oraz organ kontroli skarbowej do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie przy ul. A. Felińskiego 2B, za pośrednictwem tutejszego Organu podatkowego, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art 222 w powiązaniu z art 239 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Wniesienie odwołania podlega opłacie skarbowej, płatnej w znaczkach skarbowych w wysokości 5 zł od zażalenia i po 0,50 zł od każdego załącznika.

Urząd Skarbowy w Pruszkowie