Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnicy podpisali w lutym 2005r. z deweloperem umowę przedwstępną kupna mieszkania w formie aktu nota... - Interpretacja - ZB-415/2/2006

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.03.2006, sygn. ZB-415/2/2006, Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnicy podpisali w lutym 2005r. z deweloperem umowę przedwstępną kupna mieszkania w formie aktu notarialnego. Fakt poniesienia wydatku na w/w cel jest udokumentowany fakturami. Na powyższą inwestycję Podatnicy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. W lipcu 2005r. mieszkanie zostało oddane protokołem zdawczo - odbiorczym, natomiast umowa ostateczna w formie aktu notarialnego przenoszącą własność będzie podpisana do dnia 30 czerwca 2006r., po zakończeniu całej inwestycji, która obejmuje budowę jeszcze dwóch bloków mieszkalnych. Podatniczka zwróciła się z zapytaniem, czy w przedstawionym stanie faktycznym jest możliwe odliczenie odsetek od zapłaconych rat kredytu w zeznaniu podatkowym za 2005 r?

Zdaniem Podatniczki, umowa przedwstępna jest tytułem prawnym wystarczającym i uprawniającym do korzystania z ulgi dotyczącej odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:
Zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od postawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust.1, odlicza się z zastrzeżeniem ust. 2-4 faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanych z:
1) budową budynku mieszkalnego, albo
2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
4) nadbudową lub rozbudową na cele mieszkaniowe lub przebudowę (przystosowanie) budynku mieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymogi określone w przepisach prawa budowlanego.

Warunki dopuszczalności zastosowania ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu na zakup lokalu mieszkalnego określa przepis art. 26b ust. 2 pkt 4 lit. b cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przepisu tego wynika, że od podstawy opodatkowania można odliczyć odsetki na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego, jeżeli jego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002r., a ponadto została zawarta umowa w formie aktu notarialnego o przeniesieniu na podatnika własności lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.

Na mocy przepisu art. 26b ust. 4 pkt 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczenie z tytułu spłaty odsetek od kredytu hipotecznego obejmuje wyłącznie odsetki naliczone za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002r., z zastrzeżeniem ust.5, i zapłacone od tego dnia.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa także termin od którego możliwe jest dokonywanie odliczeń z tytułu spłaty odsetek od kredytu hipotecznego. Zgodnie z art. 26b ust. 5 ustawy, odliczenia z tytułu omawianej ulgi można dokonać najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja. Jeżeli odsetki, o których mowa zostały zapłacone także przed rokiem zakończenia inwestycji sfinansowanej kredytem hipotecznym, to wówczas - zgodnie z przepisem art. 26b ust. 6 - mogą być one odliczone od postawy obliczenia podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki.

Jak wynika z powyższych przepisów, jednym z warunków dokonania odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek, jest udokumentowanie zakończenia inwestycji. W przypadku zakupu lokalu mieszkalnego od przedsiębiorcy, który wybudował go w zakresie działalności gospodarczej, dokumentem tym jest umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności takiego lokalu mieszkalnego lub przeniesieniu na podatnika własności lokalu mieszkalnego. A zatem zakończeniem inwestycji w tym przypadku nie jest moment zakończenia budowy budynku, w którym znajduje sie lokal, ale moment przeniesienia na podatnika prawa własności. Tym samym pierwszego odliczenia wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu podatnik może dokonać dopiero w rozliczeniu rocznym za rok podatkowy, w którym został sporządzony akt notarialny przenoszący na podatnika prawo własności. W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym umowa ostateczna w formie aktu notarialnego przenosząca własność zostanie zawarta po zakończeniu całej inwestycji, czyli do dnia 30.06.2006r. W związku z powyższym pierwszego odliczenia wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu Podatniczka może dokonać dopiero w zeznaniu rocznym za 2006r., ale tylko w przypadku spełnienia pozostałych warunków koniecznych do skorzystania z prawa do odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego.

Interpretacja dotyczy stany faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich