Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 66 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubaczowie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 1.03.2005 r. (data wpływu 2.03.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 11.03.2005 r. (data wpływu 14.03.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, postanawia uznać, stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.
Wnioskiem z dnia 1.03.2005 r. (data wpływu 2.03.2005 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11.03.2005 r. (data wpływu 14.03.2005 r.) pan Bogusław K., będąc pełnomocnikiem pana Stanisława P. zwrócił się do tut. organu podatkowego o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, przedstawiając następujący stan faktyczny:
Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie decyzją określił zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik, którego zobowiązanie dotyczy, w chwili obecnej ma trudną sytuację finansową, nie posiada środków pieniężnych, jednakże jest wierzycielem spółki, która nie ma pieniędzy na spłatę długu, ale jest właścicielem nieruchomości, tj. działki z zabudowaniami gospodarczymi. Podatnik rozważa możliwość nabycia na własność tej nieruchomości od spółki w zamian za spłatę długu, a następnie przenieść własność tej nieruchomości za zgodą Naczelnika Urzędu Skarbowego na rzecz Skarbu Państwa. Zdaniem podatnika przeniesienie własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa w zamian za zaległości podatkowe w celu wygaśnięcia zaległości podatkowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie może być ta czynność traktowana na równi z odpłatnym zbyciem tej nieruchomości.
Przeniesienie własności rzeczy i praw majątkowych na rzecz Skarbu Państwa w zamian za zaległości podatkowe z tytułu podatków stanowiących dochody budżetu państwa, stosownie do art. 66 § 1 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa jest szczególnym przypadkiem wygaśnięcia zobowiązania podatkowego. Oznacza to, że zbycie nieruchomości ma na celu uregulowanie długu. Dług ten ma charakter publiczny, natomiast podatnik jest dłużnikiem państwa. Jednakże istnienie tego długu nie oznacza, że podatnik otrzymał jakąkolwiek korzyść, za którą nie zapłacił, bowiem podatek jest nieodpłatnym świadczeniem. Skoro podatnik przenosi na rzecz Skarbu Państwa nieruchomość, to po jego stronie nie ma przysporzenia (przenosi własność nieruchomości w zamian za równowartość nieodpłatnego świadczenia, które na nim ciążyło) a tym samym nie ma przychodu. W konsekwencji, chociaż przeniesienie własności nieruchomości nastąpi przed upływem pięciu lat, nie będzie skutkowało obowiązkiem zapłaty zryczałtowanego 10-procentowego podatku dochodowego z tyt. odpłatnego zbycia nieruchomości.
W związku z powyższym tut. organ podatkowy uznaje, stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego,
- dotyczy stanu prawnego na dzień 7.04.2005 r. i traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów,
- nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.