POSTANOWIENIE - Interpretacja - DF1/415-27/69/05/AS

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.04.2005, sygn. DF1/415-27/69/05/AS, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.02.2005 r. (data wpływu do organu podatkowego 16.02.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 07.03.2005 r. (data wpływu 21.03.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2003 r. (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów uznaje stanowisko Pani wyrażone w ww. wniosku za prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16.02.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Pismem z dnia 07.03.2005 r. (data wpływu 21.03.2005 r.) uzupełniono wniosek o własne stanowisko w sprawie zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2000 r. aktem notarialnym dokonała Pani wspólnie z małżonkiem darowizny domu jednorodzinnego na rzecz córki. Jednocześnie wymienionym aktem zostało ustanowione na rzecz Państwa dożywotnie prawo do korzystania z jednego pokoju, kuchni i łazienki w tym domu. W 2004 roku przeprowadziliście Państwo na własny koszt remont domu polegający na wymianie poszycia dachowego oraz ociepleniu zewnętrznym budynku (otynkowanie). Córka nie partycypowała w finansowaniu remontu, gdyż jako studentka ostatniego roku studiów stacjonarnych, nie mająca stałego zatrudnienia i nie posiadająca stałego źródła utrzymania, nie dysponuje żadnymi zasobami finansowymi.

Wątpliwości Pani budzi czy dożywotnie prawo do zajmowania określonych pomieszczeń w domu jednorodzinnym stanowi tytuł prawny do skorzystania z ulgi remontowej.

Zdaniem wnioskodawczyni, ustanowiona aktem notarialnym na Jej rzecz i małżonka, dożywotnia służebność mieszkaniowa, polegająca na prawie korzystania z pokoju, kuchni i łazienki w domu jednorodzinnym, będącym własnością córki, stanowi tytuł prawny uprawniający do skorzystania z przewidzianej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ulgi remontowej w związku z poniesionymi kosztami remontu tego domu jednorodzinnego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, podziela Pani stanowisko zawarte we wniosku, dotyczące opisanej sytuacji.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do końca 2003 r., podatek dochodowy pomniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Należy zwrócić uwagę, że aczkolwiek art. 27a ww. ustawy został z dniem 1 stycznia 2004 r. skreślony z przepisów ustawy, to, na mocy postanowień ustawy nowelizującej, ulga remontowa obowiązuje do końca obecnego trzyletniego okresu rozliczeniowego, tj. do końca 2005r.

W świetle ww. przepisu warunkiem niezbędnym dla skorzystania z ulgi remontowej i odliczenia wydatków poniesionych na remont i modernizację jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lub modernizowanego lokalu (budynku) mieszkalnego.

Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, o którym mowa powyżej, uważa się m.in.:

  • akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego,
  • umowę najmu lub dzierżawy,
  • umowę użyczenia,

- inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Z powyższego wynika, iż tytułem prawnym może być każdy stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu. Aczkolwiek służebność jest ograniczonym prawem rzeczowym a nie stosunkiem zobowiązaniowym, to nie ulega wątpliwości, że również w przypadku praw rzeczowych decydujące będzie prawo do korzystania z lokalu. Prawo takie wynika wprost z art. 302 § 1 kodeksu cywilnego, który stanowi, że mający służebność mieszkania może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku. Tym samym służebność należy uznać za tytuł prawny uprawniający do ulgi remontowej.

Zatem stanowisko Pani wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów