Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sosnowcu stwierdza, że stanowisko Pani .............. - przedstawione we wniosku z dnia 17.08.2005 r.,(który wpłynął w dniu 17.08.2005 r.), uzupełnionym w dniu 02.09.2005r. (wpływ w dniu 05.09.2005 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ewidencjonowania oprogramowania oraz urządzeń wykorzystywanych w działalności gospodarczej w ewidencji wyposażenia lub środków trwałych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Jak stanowi art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż od dnia 01.09.2005 r. rozpoczyna własną działalność gospodarczą, w ramach której świadczyć będzie usługi reklamowe i poligraficzne. Na podjęcie działalności gospodarczej przyznana została z Powiatowego Urzędu Pracy dotacja, która przeznaczona została na zakup oprogramowania komputerowego (w tym również systemu operacyjnego w wersji OEM łącznie ze stacją FDD) oraz dwóch drukarek tj. drukarka laserowa oraz urządzenie wielofunkcyjne (drukarka, skaner, ksero, fax w jednym) które może działać bez podłączenia do komputera. Ponadto wnioskodawca posiada własny sprzęt komputerowy (monitor i komputer - składany z części) do którego podłączone będą drukarki oraz zainstalowane oprogramowanie.
Wątpliwość dotyczy obowiązku ewidencjonowania oprogramowania oraz urządzeń wykorzystywanych w działalności gospodarczej w ewidencji wyposażenia lub środków trwałych.
Prezentując własne stanowisko wnioskodawca uważa, że ze względów praktycznych "nie ma konieczności wprowadzania na firmę zakupionego wcześniej na siebie oprogramowania, drukarek i sprzętu komputerowego".
Dokonując oceny stanowiska podatnika, tutejszy organ wyjaśnia co następuje:Zapis art. 22n ust. 2 i 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są obowiązani do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...). Nie podlegają objęciu ewidencją budynki mieszkalne, lokale mieszkalne i własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowe, których wartość początkową ustala się zgodnie z art. 22g ust. 10.Podobnie, Minister Finansów w §4 rozporządzenia z dnia 26.08.2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. nr 152 poz. 1475 ze zm.) umieścił zapis zgodnie z którym, "osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, o których mowa w §2 ust. 1, obowiązane do prowadzenia księgi, zwane dalej "podatnikami", prowadzą:1) ewidencję środków trwałych oraz wartości niemateriałnych i prawnych zgodnie z art. 22n ust. 2-6 ustawy o podatku dochodowym;2) ewidencję wyposażenia.Ewidencją wyposażenia obejmuje się wyposażenie, którego wartość początkowa, w rozumieniu odrębnych przepisów, przekracza 1500 zł."Natomiast zapis art. 22d ust. 1 i 2 tejże ustawy stanowi: "podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 22a i 22b, których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 3500 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania. Składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego, o którym mowa w art. 22h ust. 1 pkt 4".Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na (...) nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...) - art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Ponadto stosownie do zapisu art. 22n ust. 6 ww. ustawy, "w razie braku ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane odpisy amortyzacyjne nie stanowią kosztów uzyskania przychodów".Zgodnie z powyższym, wnioskodawca, który prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów obowiązany jest do prowadzenia zarówno ewidencji środków trwałych jak i ewidencji wyposażenia, a więc stanowisko wyrażone we wniosku z dnia 17.08.2005r. w tym zakresie jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Postanowienie niniejsze na podstawie art. 143 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (tj. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.) wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.