Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 165a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ... - Interpretacja - RO ?XV/415/PDOF-85/236/RF/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.04.2006, sygn. RO ?XV/415/PDOF-85/236/RF/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 165a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. -Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.02.2006 r. stwierdza, iż u podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe w tym wypadku są one ewidecjonowane i potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Pismem z dnia 06.02.2006 r., uzupełnionym w dniu 13.04.2006r., zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Jest Pani wspólnikiem spółki jawnej prowadzącej działalność pod firmą ... W ramach działalności gospodarczej podatnicy prowadzą aptekę. Do dnia 29 grudnia 2005 r. podatnicy prowadzili działalność w formie spółki cywilnej, w której również posiadali status wspólników. W dniu 29 grudnia 2005 r. nastąpiło skuteczne przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną w trybie regulowanym przez przepisy kodeksu spółek handlowych. Do daty przekształcenia wspólnicy prowadzili podatkową księgę, przychodów i rozchodów, jednakże wskutek przekształcenia spółki cywilnej w spółką handlową, podatnicy stosownie do obowiązku wynikającego z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z 29.09.1994 roku o rachunkowości (Dz. U. nr 121, poz. 591 ze zm.), zobowiązani są od dnia 1 stycznia 2006 r. do prowadzenia ksiąg rachunkowych, w których to księgach koszty uzyskania przychodu ewidencjonują metodą tzw. memoriału. Prowadząc ewidencję kosztów uzyskania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów podatnicy ewidencjonowali koszty uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia, czyli faktycznej zapłaty na rzecz sprzedawcy kwoty określonej w uprzednio wystawionej fakturze VAT (tj. posługiwali się metodą określaną niekiedy w praktyce mianem ?metody kasowej"). W miesiącu listopadzie i grudniu 2005r. kontrahenci podatników wystawili kilkanaście faktur. Faktury te nie dotyczą zakupu przez Spółkę towarów handlowych (leków i artykułów medycznych) ale wydatków pośrednio związanych z działalnością przedsiębiorstwa tj. zakup wyposażenia, usług telekomunikacyjnych, artykułów biurowych, wywozu nieczystości, ogłoszeń prasowych, ochrony obiektu, usług obcych w zakresie bhp. Wynikające z nich należności zostały przez podatników uregulowane dopiero w miesiącu styczniu 2006 r. Mając na względzie wspomnianą wyżej ?metodę kasową" stosowaną przez podatników do końca 2005 r., wydatki poniesione z tytułu opłacenia należności wskazanych na wspomnianych fakturach nie zostały po dziś dzień zaewidencjonowane przez podatników w roku 2005r. jako koszt uzyskania przychodów.

Czy ma Pani prawo zaewidencjonować w prowadzonej przez siebie księdze rachunkowej wydatki poniesione w miesiącu styczniu 2006 r. z tytułu opłaty na rzecz swoich kontrahentów należności określonych w fakturach VAT wystawionych w miesiącu listopadzie i grudniu 2005 r. i uznać, iż przedmiotowe wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu styczniu 2006 r.?

Sformułowała Pani też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:Ma Pani prawo zaewidencjonować jako koszty uzyskania przychodów, w prowadzonej przez siebie księdze rachunkowej, wydatki poniesione w miesiącu styczniu 2006 r. z tytułu opłaty na rzecz swoich kontrahentów należności określonych w fakturach VAT wystawionych w miesiącu listopadzie i grudniu 2005 r. Bezsporne w przedstawionym stanie faktycznym jest bowiem, iż podatnicy rzeczywiście ponieśli koszty uzyskania przychodów, których ogólna definicja zawarta jest w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. 2000, Nr 14, póz. 176 ze zm. ). Uprawnienie do zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, a więc uprawnienie jednoznacznie korzystne względem podatników nie może być im odebrane jedynie wskutek niedoskonałości przepisów prawa podatkowego, które nie regulują specyficznej sytuacji prawnej jaka zaistniała w opisanym wyżej stanie faktycznym. Specyfika o której mowa wyraża się w trudnościach natury technicznej, związanych ze sposobem prawidłowej ewidencji kosztów uzyskania przychodu w okresie, w którym podatnicy dokonują ( w wykonaniu prawnego obowiązku ) zmiany formy prowadzonej ewidencji na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych, a co za tym idzie zmieniają się zasady ewidencjonowania kosztów odnośnie daty ich powstania. W związku z powyższym podatnicy bezspornie mogą uznać przedmiotowe wydatki za koszty uzyskania przychodów w miesiącu styczniu 2006 r. i zaewidencjonować je w księdze rachunkowej.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W kwestii zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów należy zauważyć, iż na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) funkcjonują dwie metody zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów ? metoda kasowa i memoriałowa.

Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (metoda kasowa księgowania kosztów), koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, przy czym przez datę poniesienia wydatku należy rozumieć datę faktycznego opłacenia faktury dokumentującej zdarzenie gospodarcze.

W myśl art. 22 ust. 5 w/w ustawy (metoda memoriałowa księgowania kosztów), u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Ze stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, iż podatnik z uwagi na stosowaną w 2005 r. metodę zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów (metoda kasowa) nie mógł przedmiotowych wydatków zarachować do kosztów uzyskania przychodów w 2005r. z uwagi na fakt ich nieopłacenia. Od 1 stycznia 2006r. zmiana formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej spowodowała zmianę rodzaju prowadzonej dokumentacji rachunkowej, a co za tym idzie zmianę metody zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów z kasowej na memoriałową. Zatem zgodnie z cytowanym wyżej art. 22 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym, podatnik ma prawo zaewidencjonować i zaliczyć wydatki wynikające z faktur otrzymanych w listopadzie i grudniu 2005r. do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia, tj. w styczniu 2006r., gdyż zarachowanie ich w 2005r. było niemożliwe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku