POSTANOWIENIE - Interpretacja - UBPII/415-29/P/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.02.2006, sygn. UBPII/415-29/P/05, Urząd Skarbowy w Bytowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa / tekst jednolity Dz . U. z 2005r Nr 8 , poz. 60 z późniejszymi zmianami /, po rozpatrzeniu wniosku Podatniczki z dnia 23.12.2005r. - data stempla pocztowego ( wpł. 27.12.2005r. ) uzupełnionego poprzez zajęcie własnego stanowiska w sprawie pismem z dnia 12.01.2006r.( data wpływu 17.01.2006r.) , o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie złożenia zeznania podatkowego za 2005r. w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku w odniesieniu do stanu faktycznego, jest prawidłowe .

UZASADNIENIE

W dniu 27.12.2005r. do tutejszego organu wpłynął wniosek (data stempla pocztowego 23.12.2005r.) Podatniczki dotyczący interpretacji przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz. U. z 2000r. Nr. 14, poz. 176 ze zmianami ). Potrzeba wyjaśnienia sposobu stosowania tych przepisów powstała na tle następującego stanu faktycznego. W roku 2005 Wnioskodawczyni pobierała zasiłek dla bezrobotnych oraz rentę rodzinną na syna, która była wypłacana jej do miesiąca czerwca 2005r. tj. do ukończenia przez syna pełnoletności. W dniu 08.06.2005r. syn ukończył osiemnaście lat , od tego czasu pobiera rentę rodzinną na swoje nazwisko, jednocześnie kontynuuje naukę . Ponadto Podatniczka w roku 2005 poniosła wydatki na remont mieszkania własnościowego , w którym zamieszkuje również syn. Strona zwraca się z zapytaniem, czy w przedstawionej sprawie możliwe jest złożenie zeznania podatkowego za 2005r. wraz z synem.

Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką , rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której sąd orzekł separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim , jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. Z wnioskiem o obliczenie podatku w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci może wystąpić osoba, która w roku podatkowym łącznie spełniała warunki określone w art. 6 ust. 4, 5, 8-10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późniejszymi zmianami ).

Zgodnie z art. 6 ust.4 w/w ustawy, podatek od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci :

  • małoletnie,
  • bez względu na ich wiek, na które zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
  • do ukończenia 25 lat, uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach o wyższych szkołach zawodowych ( prawo o szkolnictwie wyższym), jeżeli w roku podatkowym dzieci te oprócz renty rodzinnej nie uzyskały dochodów, nie powodujących obowiązku zapłaty podatku ( dochód ten w 2005r. wynosi 2.790,00 zł ), podatek może być określony ( z zastrzeżeniem ust. 8) na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym , w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art.7; z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów ( przychodów ) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie .

Sposób opodatkowania wyżej wymieniony, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do osoby samotnie wychowującej dzieci lub jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c w/w ustawy lub ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), regulujące opodatkowanie przychodów ( dochodów ) osób fizycznych w formie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych ( art. 6 ust. 8 i 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Powyższy warunek nie dotyczy podatników osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie zostały zawarte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i były opodatkowane na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym .

Ponadto nadmienia się, że zeznanie podatkowe wraz z zawartym w nim wnioskiem o opodatkowanie dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, należy złożyć nie później niż w terminie określonym dla złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy ( art. 6 ust.10 w/w ustawy ). Termin do złożenia rocznego zeznania podatkowego określony został w art. 45 ust.1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią tego przepisu podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru , o wysokości osiągniętego dochodu ( poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8. (tj. za 2005r. do dnia 02.05.2006r.).

Stosownie do treści art.7 ust. 1 omawianej ustawy, dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku , dolicza się do dochodów rodziców lub dochodów osób, o którym mowa w art. 6 ust. 4 ( osób samotnie wychowujących dzieci ), chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy oraz opisany stan faktyczny, stwierdzić należy, że jeżeli zostały spełnione wszystkie omówione wyżej warunki, to może Pani rozliczyć się ze swoich dochodów osiągniętych w 2005r. oraz dochodów małoletniego syna uzyskanych do dnia ukończenia 18-tego roku życia ( jeżeli w roku podatkowym 2005, syn podatniczki oprócz renty rodzinnej, nie uzyskał innego dochodu w kwocie powyżej 2.790,00 zł. - nie powodującego obowiązku zapłaty podatku ), jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Niezależnie od powyższego, syn Wnioskodawczyni po uzyskaniu pełnoletności winien złożyć odrębne zeznanie podatkowe, wykazując dochody z tytułu otrzymanej renty rodzinnej ( oraz inne dochody jeżeli uzyskał ), które pobierał po ukończeniu 18-tego roku życia.

Urząd Skarbowy w Bytowie