Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
w sprawie interpretacji
co do zakresu i sposobu zastosowaniaprawa podatkowego
Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 10.02.2006 r., uzupełnionym pismem z 21.02.2006 r. i dokonaniu oceny prawnej, orzeka w następujący sposób:
stanowisko jest nieprawidłowe
UZASADNIENIE
Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zobowiązuje, stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek.
Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.W dniu 10.02.2006 r. zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego: W dniu 30.11.1999 r. Podatnik nabył nieruchomość - budynek (akt notarialny Rep. A. Nr 5926/99) - przeznaczoną na działalność gospodarczą położoną na gruncie, do którego ma prawo wieczystego użytkowania (K.W. Nr 621398). W budynku tym prowadzona jest działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego polegająca na sprzedaży materiałów budowlanych. Nieruchomość ta wykazana została w ewidencji środków trwałych jako środek trwały. Budynek ten wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu Podatnik zamierza w najbliższym czasie sprzedać. Od chwili zakupu tego
składnika majątkowego upłynął okres 6 lat licząc od daty jego nabycia.
Odnosząc powyższy stan faktyczny przedstawiono następujące stanowisko - cyt. "W związku z zapisem art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od niektórych przychodów osiaganych przez osoby fizyczne, moim zadniem, w przypadku odpłatnego zbycia przez mnie nieruchomości opisanej wyżej mój dochód z tego tytułu będzie poza zakresem opodatkowania."
Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisu art. 12 ust. 10 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od niektórych przychodów osiaganych przez osoby fizyczne (jedn. tekst Dz. U. z 1998 r. Nr 14, poz.930 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.
Zgodnie z powołanym wyżej art. 12 ust. 10 ustawy z 20 listopada 1998 r. o
zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od niektórych przychodów osiaganych przez osoby fizyczne (jedn. tekst Dz. U. z 1998 r. Nr 14, poz.930 z późn. zm.) w przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości będących:
1) środkami trwałymi,
2) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, jest niższa niż 1.500 zł,
3) wartościami niematerialnymi i prawnymi
- ujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w pkt 2 oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, nieujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej - bez względu na okres ich nabycia - stosuje się przepisy art. 28
ust. 1 i ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z pozarolniczej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat.
Stosownie natomiast do postanowień art. 28 ust. 1 art. 28 ust. 2 zadnie pierwsze ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.
Zgodnie z opisanym przez Podatnika stanem faktycznym ma on zamiar zbyć nieruchomość wykorzystywaną na potrzeby działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego
będącą środkiem trwałym ujętym do ewidencji, której nabycie nastąpiło w 1999 r. Z przytoczonych wyżej przepisów ustawy zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od niektórych przychodów osiaganych przez osoby fizyczne oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż w przypadku zbycie nieruchomości będącej środkiem trwałym ujętym do ewidencji środków trwałych, bez względu na okres jej nabycia, stosuje się przepisy art. 28 ust. 1 i 2 zadanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, iż przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10 %. Nadmienia się, iż sześcioletni okres, na który powołuje się Podatnik we wniosku, po którym przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości nie podlega opodatkowaniu, odnosi się jedynie do składników majątkowych wycofanych z działalności gospodarczej.
Reasumując, uzyskany przez Podatnika przychód z tytułu sprzedaży nieruchomości podlega
opodatkowniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10 %. Podatek płatny jest bez wezwania, zgodnie z art. 12 ust. 10b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w terminie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 lub 1a, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.