Temat interpretacji
W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, która zajmuje się między innymi handlem i naprawami serwisowymi samochodów danej marki. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka realizuje również naprawy pogwarancyjne, w ramach których pokrywa część kosztów na zakup części. Natomiast pozostałą kwotę pokrywa przedstawiciel producenta, z którym wnioskodawca ma podpisaną umowę dealerską oraz klient. W związku z powyższym, wnioskodawca pyta czy jego partycypacja w pokryciu wydatków związanych z zakupem części do samochodu w ramach naprawy pogwarancyjnej stanowi koszt uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej?
Zdaniem wnioskodawcy poniesiony wydatek jest kosztem uzyskania przychodu, gdyż zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych jest on poniesiony w celu osiągnięcia przychodu oraz nie jest wyłączony z kategorii kosztów podatkowych w myśl art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązujacego stanu prawnego uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tejże ustawy. Zależność między poniesionymi w danym czasie kosztami a możliwością uzyskania z tego tytułu przychodu należy rozpatrywać na podstawie związku przyczynowego, a to oznacza, że przy kwalifikowaniu poniesionych kosztów trzeba brać pod uwagę następujące czynniki: przeznaczenie (jego celowość) oraz potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodu. Koszt związany jest z reguły z wydatkiem, a zatem zwrot "koszty poniesione" oznacza, że chodzi o koszty faktycznie poniesione przez podatnika, udokumentowane w sposób nie budzący wątpliwości. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego jasno wynika, że pozostaje on w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i jest ściśle związany z osiąganym przychodem. Wydatek ten nie znajduje się również w grupie wydatków i odpisów, które zgodnie z art. 23 ust. 1 powołanej wyżej ustawy "nie uważa się za koszty uzyskania przychodów".
W związku z tym udział wnioskodawcy w pokryciu kosztów zakupu części do samochodu w rozumieniu art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie kosztem w celu osiągnięcia przychodów.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji.