Temat interpretacji
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.11.2005 r. uzupełnionego pismami z dnia 05.12.2005 r. i z dnia 14.12.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dot. zwrotu wykorzystanych ulg
budowlanych w związku ze sprzedażą gruntu wraz z budynkiem w stanie surowym zamkniętym oraz opodatkowania przychodu z uzyskanego z tej sprzedaży stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.
Z wniosku z dnia 15.11.2005 r. uzupełnionego pismami z dnia 05.12.2005 r. i z dnia 14.12.2005 r. wynika, iż podatnik w roku 2006 ma zamiar sprzedać nieruchomość tj. działkę budowlaną nabytą w 1997 r. oraz wybudowany na tej działce dom w stanie surowym przed odbiorem budowlanym. Przy zakupie działki budowlanej i budowie domu korzystał z ulgi budowlanej. Pozwolenie na budowę uzyskał w roku 1997, z ulgi budowlanej korzystał od roku 1997 do roku 2004 włącznie.
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy środki uzyskane ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości może przeznaczyć na dowolny cel i czy musi zwrócić ulgę budowlaną.
We wniosku prezentuje stanowisko, iż nie powinien zwracać ulgi budowlanej a pieniądze uzyskane ze sprzedaży może przeznaczyć na dowolny cel.
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku, w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje.
Zgodnie z art.10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- innych rzeczy,
- -
jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
W myśl art. 28 ust. 1 w/w ustawy przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.
Podatek od przychodu z tego tytułu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika - art. 28 ust. 2 cytowanej ustawy.
W powyższej sprawie przedmiotem sprzedaży będzie nieruchomość w skład której wchodzi działka budowlana, na której znajduje się dom w stanie surowym przed odbiorem budowlanym. Ponieważ działka została nabyta na własność, dlatego wybudowany na niej budynek mieszkalny jest trwale z gruntem związany, jako jego część składowa.
W związku z powyższym planowana sprzedaż przedmiotowej nieruchomości gruntowej wraz z budynkiem, gdzie działka została nabyta na własność w 1997 roku nie rodzi skutków podatkowych w rozumieniu w/w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż pięcioletni termin biegnie od daty zakupu działki. W przypadku sprzedaży tej nieruchomości, uzyskany przychód nie będzie podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych daje podatnikom możliwość skorzystania z ulgi, która jest związana z ponoszeniem określonych wydatków na cele mieszkaniowe podatnika m.in. na zakup gruntu pod budowę domu i budowę domu. W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których podatnik mimo wykorzystania ulgi z tytułu wymienionych wydatków - ma obowiązek doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone, czyli zwrócić otrzymane ulgi.
Na mocy przepisu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.), rozciągnięto moc obowiązującą przepisu art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w jego brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku również względem wymienionych w tym przepisie zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 roku.
Mając powyższe na uwadze, w sytuacji gdy podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu ulg mieszkaniowych, a następnie:
- wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
- w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
- po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
- wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
- przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.
Skutków takich nie pociąga natomiast za sobą sprzedaż budynku, której budowa dawała podstawę do skorzystania z ulgi.
Natomiast w kwestii zwrotu ulgi z tytułu zakupu gruntu pod budowę domu, zastosowanie będzie miał art. 6 ust. 2 wspomnianej ustawy nowelizacyjnej. Zgodnie z nim przepis art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku, ma zastosowanie do podatników, którzy przed dniem 1 stycznia 2002 roku odliczyli od podatku wydatki poniesione na zakup gruntu a następnie po dniu 1 stycznia 2002 roku zbyli ten grunt. Powyższe oznacza, że podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 2002 roku odliczyli od podatku wydatki poniesione na zakup gruntu, a następnie po dniu 1 stycznia 2002 roku zbyli ten grunt, będą musieli wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone do podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności.
W świetle powyższego, sprzedaż w roku 2006 gruntu wraz z budynkiem w stanie surowym, którego budowa uprawniała do skorzystania z odliczeń, nie powoduje konieczności zwrotu wcześniej odliczonych kwot z tytułu jego budowy, natomiast podatnik jest zobowiązany wykazać i doliczyć do podatku należnego za rok podatkowy 2006, kwoty uprzednio odliczone w roku 1997 z tytułu zakupu gruntu.
A zatem stanowisko przedstawione przez podatnika we wniosku nie jest prawidłowe.