Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art. 14 a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 października 2005 r. (data wpływu 11.10.2005 r.) i uzupełnienia wniosku z dn. 26.10.2005 r. (data wpływu 27.10.2005 r.), złożonego przez Podatnika w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa
podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika w złożonym wniosku:
Z treści pism wynika, że Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą pod względem prawnym " na imię obojga małżonków ". Zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808) postanowił, że organ ewidencyjny w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy wzywa każdego z małżonków, którzy są wpisani do ewidencji działalności gospodarczej pod wspólnym numerem ewidencyjnym, do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu (ust. 1). W związku z powyższym małżonkowie poczynili kroki w tym zakresie w 2004 roku. Z dniem 01.01.2006 roku Przedsiębiorca chce dokonać przekształcenia pod względem prawnym
przedsiębiorstwa prowadzonego na obojga małżonków w spółkę cywilną - czy w związku z tym, wnosząc aportem cały majątek przedsiębiorstwa nie zostaną poniesione, jak to zostało określone we wniosku. " koszty związane z likwidacją starej działalności " ?.
Przedsiębiorca zaznacza także, że w 2005 r. działalność była prowadzona na zasadach ogólnych, w oparciu o art. 24 ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w związku z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.). Nadmienił, że w 2005 r. została przekroczona kwota 800.000 euro w przychodach, w rozumieniu art. 14 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym, określone zostało zapytanie dotyczące obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2006 r. przez nowo powstałe Przedsiębiorstwo, na podstawie art. 24 a ust. 5 ww. ustawy
o podatku dochodowym, w związku z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.). W obydwu zapytaniach Przedsiębiorca przedstawił własne stanowisko i tak;
- odnośnie " kosztów związanych z likwidacją starej działalności ", w zakresie podatku dochodowego nie wystąpi zobowiązanie podatkowe,
- obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych nie będzie dotyczył nowo powstałego przedsiębiorstwa.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:
Spółka cywilna jest spółką osobową nie posiadającą osobowości prawnej. Wniesienie aportu do spółki osobowej powoduje, że przedmiot wkładu wchodzi w skład masy majątkowej spółki i stanowi tzw. współwłasność łączną, co powoduje wyłączenie możliwości dysponowania udziałami poszczególnych wspólników. W zamian za wniesienie aportu do spółki osobowej wspólnik nie otrzymuje udziałów, czy akcji, jak w przypadku spółki kapitałowej, toteż, czynność ta nie jest źródłem przychodów zrównanych z odpłatnym zbyciem rzeczy i praw majątkowych opisanych w art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane - w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a - c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
Stosownie zaś od ust. 2 pkt 2 powołanego wyżej art. 10, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowanej części.
Powyższy przepis nie dotyczy wniesienia wkładu do spółki cywilnej, nie wystąpi zatem, w tym przypadku, przychód z kapitałów pieniężnych.
Reasumując, wniesienie do spółki cywilnej wkładu niepieniężnego nie jest źródłem przychodów w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie powstaje zobowiązanie podatkowe w tym zakresie.
Z unormowań zawartych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, jak i w kodeksie cywilnym wynika, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i spółka cywilna osób fizycznych to dwie różne jednostki. Przepis art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, stanowi wprost, że przedsiębiorca w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczną, osobą prawną i jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną. Przepis ust. 2 za przedsiębiorcę uznaje także wspólników spółki cywilnej, w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Z zapisu tego wynika, iż ustawodawca wyodrębnia oddzielnie jednostki będące osobami fizycznymi, a oddzielnie wspólników spółki cywilnej, w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
Z treści art. 24 a ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody - w rozumieniu art. 14 wyżej cytowanej ustawy - za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w EURO w przepisach o rachunkowości.
Zgodnie z brzmieniem art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości osoby fizyczne i spółki cywilne osób fizycznych objęte są jej przepisami, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro.
Z uwagi na powyższe, wyjaśnienia art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości należy interpretować w ten sposób, że obowiązek stosowania odnosi się wyłącznie do jednostek, które w tej samej formie prawnej prowadziły działalność w roku poprzedzającym rok obrotowy. Oznacza to tym samym, że rozpoczęcie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej osób fizycznych, które w roku
bezpośrednio poprzedzającym rok obrotowy prowadziły nawet identyczną działalność, jako samodzielną działalność gospodarczą na imię obojga małżonków, nie rodzi po jej stronie obowiązku stosowania przepisu ustawy o rachunkowości.
Przedstawione stanowisko potwierdzają także przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którymi osoba fizyczna i spółka cywilna osób fizycznych, to w tym zakresie dwa różne podmioty, a co za tym idzie, dwaj zupełnie niezależni od siebie podatnicy tego podatku.