W odpowiedzi na pismo z dnia 04.12.2002r. (data wpływu do tut. Urzędu 06.12.2002r.) dotyczące żądania udzielenia pisemnej informacji o zakresie stoso... - Interpretacja - US.I-415/1/2003

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.01.2003, sygn. US.I-415/1/2003, Urząd Skarbowy w Nowej Soli

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 04.12.2002r. (data wpływu do tut. Urzędu 06.12.2002r.) dotyczące żądania udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Urząd Skarbowy w Nowej Soli informuje, iż zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21 i 52.

W myśl art. 11 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy przychodami (z zastrzeżeniem artykułów wymienionych w ww. przepisie) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne, oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wśród przychodów ze stosunku pracy w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wymieniono między innymi wartości pieniężne świadczeń w naturze. Do tego typu świadczeń należy również zaliczyć wartość pieniężną takich świadczeń jak zorganizowanie wyjazdu na spektakl teatralny, a w śród nich transport, zakwaterowanie, wyżywienie i zakup biletów wstępu.

Jednakże art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia od podatku dochodowego wartość rzeczowych świadczeń okolicznościowych otrzymanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym połowy kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę, ogłaszanego na podstawie odrębnych przepisów, za grudzień roku poprzedzającego rok podatkowy. Kwota ta obejmuje wartość wszystkich świadczeń rzeczowych, jakie podatnik otrzymał od zakładu pracy dla siebie i członków swojej rodziny. Limit ten na 2002r. wynosi 380zł, ale tylko wówczas, gdy świadczenie rzeczowe (np. opłacenie przez pracodawcę kosztów wyjazdu) finansowany był w całości ze środków określonych w ww. przepisie.

W opisanej przez Szkołę sytuacji tutejszy Organ podatkowy uznaje stanowisko zawarte w piśmie z dnia 04.12.2002r. za słuszne tzn. w przypadku świadczeń rzeczowych poniesionych na rzecz pracowników związanych ze zorganizowaniem wyjazdu wartość świadczeń należało podzielić przez liczbę jego uczestników. W przypadku pracowników u których wartość otrzymanych świadczeń pokrytych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (otrzymanych w ciągu całego roku podatkowego) przekroczyła w 2002r. kwotę 380zł należało opodatkować podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych nadwyżkę wartości świadczeń poniesionych na rzecz pracownika.

Urząd Skarbowy w Nowej Soli