Działając na podstawie art. 14 a) § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 poz. 926 ze zm.), Urząd Skarbowy w Żarac... - Interpretacja - US I-411/7/JR/2003

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.03.2003, sygn. US I-411/7/JR/2003, Urząd Skarbowy w Żarach

Temat interpretacji

Działając na podstawie art. 14 a) § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 poz. 926 ze zm.), Urząd Skarbowy w Żarach, odpowiadając na pytanie Spółki zawarte w piśmie z dnia (data wpływu do Urzędu), uprzejmie informuje:

Z przedstawionego w podaniu stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi sprzedaż gazu propan-butan do tankowania pojazdów, płacąc od uzyskanych przychodów ze sprzedaży podatek akcyzowy. Wątpliwość dotyczy możliwości zaliczania płaconego podatku akcyzowego do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej. Zdaniem wspólników, z uwagi na to, że podatek akcyzowy nie został wymieniony w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wydatek nieuznawany za koszty uzyskania przychodów, może stanowić składnik kosztów uzyskania.

Zgodnie z ogólną definicją kosztów uzyskania przychodów zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176), są nimi wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem szczegółowo wymienionych w art. 23 tej ustawy. W związku z tym, jeżeli nawet dany wydatek nie został wymieniony w art. 23 ustawy jako wydatek nie stanowiący kosztu uzyskania przychodu, to przed podjęciem decyzji o zaliczeniu go do kosztów uzyskania przychodów, winien być jeszcze zbadany pod kątem występowania bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy nim a uzyskanym przychodem. Takie stanowisko zajmuje również w swych wyrokach Naczelny Sąd Administracyjny podkreślając, iż wskazany art. 22 ustawy o podatku dochodowym należy rozumieć w taki sposób, że podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania tylko te wydatki, które pozostają w związku z przychodem uzyskanym z danego źródła.

Z uwagi na to, że gaz wykorzystywany do napędu pojazdów samochodowych oraz napełniania butli turystycznych o masie do 5 kg (bez względu na symbol SWW) został wymieniony w poz. 21 załącznika nr 6 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11 poz. 50 ze zm.) jako wyrób akcyzowy, zaś w art. 37 ust. 1 pkt 6 tej ustawy określone zostały stawki podatku akcyzowego w stosunku do ceny sprzedaży, podatek akcyzowy stanowi koszt uzyskania przychodu, gdyż jako element ceny sprzedaży ma bezpośredni związek z uzyskaniem przychodu ze sprzedaży gazu. Potwierdzeniem powyższego jest zapis zawarty w art. 23 ust. 1 pkt 44, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów "strat powstałych w wyniku nadmiernych ubytków lub zawinionych niedoborów wyrobów akcyzowych oraz podatku akcyzowego od tych ubytków lub niedoborów." Skoro do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się podatku akcyzowego tylko od ubytków i niedoborów, to w pozostałych przypadkach podatek ten stanowi koszt uzyskania przychodów.

Urząd Skarbowy w Żarach