Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na zasadzie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr. 8 poz. 60 z 2005 r. ze zmianami) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 05.09.2005 roku (data wpływu do tut. Organu podatkowego 06.09.2005 r). w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowym z tytułu sprzedaży nieruchomości gruntowej - działki budowlanej stwiedza, iż przedstawione stanowisko jest prawidłowe.
Uzasadnienie
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż dokonała Pani wraz z mężem zakupu nieruchomości gruntowej - działki budowlanej na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej. Mąż za zgodą Pani zakupioną działkę budowlaną przeznaczył na potrzeby związanez działalnością gospodarczą, którą prowadzi w formie jednoosobowej między innymi w zakresie zagospodarowania i sprzedaży nieruchomości.Po
uzyskaniu pozwolenia na budowę, mąż rozpoczął na przedmiotowej działce budowę mieszkań na sprzedaż. Pani jako współwłaściciel działki na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej, będzie przystępowała do aktów notarialnych sprzedaży jako osoba sprzedająca. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr. 14 z 2000 r. poz. 176 ze zmianami) przychodami z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Dokonując odpłatnego zbycia nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, przychód z tej sprzedaży będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowymod osób fizycznych.
Obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą nieruchomości powstanie tylko po stronie męża jako przedsiębiorcy.
Powyższa interpretacja
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie
zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmianyprzepisów jej obowiązujących,nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7- dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.