Temat interpretacji
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik będzie wynajmował od matki na podstawie umowy najmu odpłatnie lokal użytkowy na cele prowadzonej działalności gospodarczej.
Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww ustawy.
Opłaty czynszu jakie Pan X będzie regulował z tytułu najmu lokalu użytkowego nie są wyszczególnione w negatywnej liście kosztów uzyskania przychodów zawartej w art. 23 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), co stanowi, iż mogą one zwiększać ciężar kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Należy podkreślić również fakt, iż w ciężar kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczone tylko wydatki faktycznie poniesione, pozostające w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu oraz prawidłowo udokumentowane.
Wobec powyższego tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, iż wydatki związane z opłacaniem czynszu za lokal użytkowy wynajmowany odpłatnie na podstawie umowy najmu zawartej z matką, będą stanowić dla Pana X koszt uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.