Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) ora... - Interpretacja - PD/415-2/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.02.2006, sygn. PD/415-2/06, Urząd Skarbowy w Brzozowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzozowie, po rozpatrzeniu wniosku płatnika: S. z dnia 24.01.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym, postanawia uznać stanowisko płatnika za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 24.01.2006 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek S. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego przez płatnika stanu faktycznego wynika, że S. wypłaca świadczenia pomocy materialnej dla uczniów ? tzw. stypendia szkolne, przyznawane na podstawie przepisów ustawy z dnia 7.09.1991 r. o systemie oświaty - rozdział 8a oraz regulaminu udzielania pomocy materialnej dla uczniów, uchwalonego przez Radę Gminy w oparciu o zapis art. 90f ww. ustawy. Płatnik zwrócił się do tut. organu z zapytaniem, czy przekazane uczniom świadczenia należy zakwalifikować jako dochód zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 40b tej ustawy, z którym to zwolnieniem wiąże się pobranie przez płatnika oświadczenia PIT-2C oraz sporządzenie informacji o wysokości wypłaconego stypendium PIT-8S. Jednostka uważa, że ww. świadczenia korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku zwolnione są z obowiązku podatkowego oraz obowiązku pobierania oświadczenia PIT-2C i wystawiania informacji PIT-8S.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzozowie informuje, że zgadza się z powyższym stanowiskiem. Stanowisko to oparto o analizę przepisów art. 21 ust. 1 pkt 40 i 40b ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz przepisów ustawy z dnia 7.09.1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.).

Zasady przyznawania pomocy materialnej dla uczniów ze środków pochodzących z budżetu państwa lub budżetów właściwej jednostki samorządu terytorialnego regulują przepisy rozdziału 8a (art. 90b - art. 90u) ww. ustawy o systemie oświaty Zgodnie z art. 90b ust. 1 tej ustawy uczniowi przysługuje prawo do pomocy materialnej ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa lub budżecie właściwej jednostki samorządu terytorialnego. W oparciu o art. 90c ust. 2 ww. ustawy stypendium szkolne i zasiłek szkolny są świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym. Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy w myśl art. 90f ustawy o systemie oświaty uchwala rada gminy. Ponadto zgodnie z art. 90m przywołanej ustawy świadczenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a pomoc ta, w myśl art. 90p ust. 1 tej ustawy, jest zadaniem własnym gminy.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz środków własnych szkół i uczelni przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Natomiast w oparciu o przepis art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł, pod pewnymi warunkami - stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych.

Z przedstawionego przez płatnika stanu faktycznego wynika, że dokonuje on wypłat świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznawanych uczniom przez Gminę na podstawie przepisów rozdziału 8a ustawy z dnia 7.09.1991 r. o systemie oświaty. Kwestie wysokości, form, trybu i sposobu udzielania uczniom pomocy materialnej reguluje przywołana we wniosku uchwała Rady Gminy będąca regulaminem uchwalonym na mocy cytowanego wyżej art. 90f ustawy o systemie oświaty. Wypłacana przez płatnika pomoc materialna dla uczniów jest zatem pomocą, o której mowa w art. 90b i następnych ustawy o systemie oświaty i korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. S. jako płatnik nie ma zatem obowiązku sporządzania informacji o wysokości wypłacanego stypendium PIT-8S, gdyż przepis art. 35 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określający obowiązek sporządzania tej informacji dotyczy wyłączenie zwolnień określonych w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy. Ponieważ przepis ten nie wprowadza kwotowych ograniczeń zwolnienia, całość wypłacanej pomocy materialnej dla uczniów zwolniona jest z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie ww. przepisu. Zatem odnosząc przedstawiony stan faktyczny do obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko płatnika w sprawie przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Brzozowie