Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art.14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ po rozpatrzeniu wniosku
domu maklerskiego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
p o s t a n a w i a
- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że stosownie do postanowień art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dom maklerski, jest zobowiązany do wystawiania informacji o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C, o którym mowa w art. 30b ust. 2 ustawy - w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.
W informacji PIT-8C, dom maklerski zobowiązany jest m.in. do wykazania kosztów uzyskania przychodów podatnika z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających.
Spółka zwraca się z zapytaniem dotyczącym możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez podatnika z tytułu transferów środków pieniężnych do i od brokera zagranicznego oraz wydatków poniesionych przez podatnika z tytułu przewalutowania środków pieniężnych dokonywanych w związku z transakcjami na rynkach zagranicznych, których przedmiotem są papiery wartościowe lub instrumenty pochodne, zwane dalej łącznie "Wydatkami związanymi z przewalutowaniem lub transferem środków pieniężnych". Spółka podkreśla, że nie chodzi tutaj o różnice kursowe związane z przewalutowaniem, ale o wydatki związane z przewalutowaniem, do których należy zaliczyć w szczególności opłaty ponoszone przez podatnika na rzecz firmy inwestycyjnej, z tytułu wykonania usługi wymiany walutowej, o której mowa w art. 77 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
Dom Maklerski stoi na stanowisku, że wydatki związane z przewalutowaniem lub transferem środków pieniężnych stanowią koszty uzyskania przychodów, w związku z powyższym należy je wykazać w informacji o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C, o którym mowa w art. 30b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- Według Spółki:
- wydatki związane z przewalutowaniem lub transferem środków pieniężnych związane z odpłatnym zbyciem papierów wartościowych, realizacją praw wynikających z papierów wartościowych, odpłatnym zbyciem pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacją praw z nich wynikających - stanowią koszty uzyskania przychodów zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów określoną w art. 22 ust. 1
ustawy i są wykazywane w informacji PIT-8C.
- wydatki związane z przewalutowaniem lub transferem środków pieniężnych związane z nabyciem papierów wartościowych lub nabyciem pochodnych instrumentów finansowych od czasu odpłatnego zbycia tych papierów wartościowych, realizacji praw wynikających z papierów wartościowych lub odpłatnego praw pochodnych lub realizacji praw wynikających z instrumentów pochodnych - stanowią zaś koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38) i pkt. 38a) ustawy.
W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego stanowisko przedstawione przez Spółkę jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ - kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 tej ustawy.
Art. 23 ust. 1 pkt 38 cytowanej ustawy, określa iż za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych.
Art. 23 ust. 1pkt 38a w/w ustawy, określa iż za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych - do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia - o ile wydatki te, stosownie do art. 22g ust. 3 i 4, nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Pytanie Spółki dotyczy wydatków klientów Domu Maklerskiego, które nie stanowią wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji, wkładów) w spółkach, lub innych papierów wartościowych, jak również nie stanowią wydatków związanych z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych.
Wśród tych wydatków Spółka wymienia wydatki poniesione przez podatnika z tytułu transferów środków pieniężnych do i od brokera zagranicznego oraz wydatków poniesionych przez podatnika z tytułu przewalutowania środków pieniężnych dokonywanych w związku z transakcjami na rynkach zagranicznych, przy czym Bank podkreślił, że pytanie nie dotyczy różnic kursowych.
W informacji PIT-8C Spółka zobowiązana jest wskazać dane dotyczące dochodów, o których mowa w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wysokość tych dochodów została ściśle zdefiniowana w art. 30b ust. 2, jako różnica przychodów ze wskazanych źródeł, a kosztami ich uzyskania określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 lub 38a.
Koszty określone tymi przepisami, obejmują wyłącznie wydatki poniesione na nabycie lub objęcie papierów wartościowych oraz wydatki związane z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych. Zatem wydatki klientów domu maklerskiego z tytułu transferów środków pieniężnych do i od brokera zagranicznego oraz wydatki poniesione przez nich z tytułu przewalutowania środków pieniężnych dokonywanego w związku z transakcjami na rynkach zagranicznych, nie podlegają uwzględnieniu w informacji PIT-8C sporządzonej przez dom maklerski.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie
faktycznym stanu prawnego.