W związku z pismem z dnia 25.09.2003 r. działając na podstawi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze... - Interpretacja - PDI-415/48/03

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.10.2003, sygn. PDI-415/48/03, Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim

Temat interpretacji

W związku z pismem z dnia 25.09.2003 r. działając na podstawi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelni Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. informuje, co następuje:

Stosownie do treści art. 27a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zm.) podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego- budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. W świetle zapisu art. 27a ust. 6 pkt 1 powołanej ustawy wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym, że wydatki poniesione na cele wymienione w ust. 1 pkt 1 ustala się na podstawie faktury wystawionej przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.

Z treści powołanych przepisów wynika, że warunkiem koniecznym dla dokonywania odliczeń od podatku z tego tytułu jest posiadanie przez podatnika tytułu prawnego do remontowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Jakkolwiek przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzują pojęcia tytułu prawnego, jednakże oczywistym jest, że uprawnienie osoby do zajmowanego lokalu musi być określone na podstawie stosownych przepisów prawnych. Zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa NSA za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się m.in. akt własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, umowę najmu lub dzierżawy, przydział lokalu (decyzja), umowę użyczenia, umowę podnajmu lub poddzierżawy.

W tym stanie faktycznym i prawnym sprawy należy uznać, że jakkolwiek spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego przydzielono jednemu z małżonków, to zgodnie z art. 215 § 2 ustawy z dnia 16.09.1982 r. prawo spółdzielcze (Dz. U. Nr 54 poz. 288 z 1995r. ze zm.) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przydzielonego jednemu z małżonków w czasie trwania małżeństwa dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych rodziny należy wspólnie do obojga małżonków bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe. A zatem bez znaczenia w przedmiotowej sprawie jest fakt wystawienia przydziału spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego tylko na jednego z małżonków w czasie trwania związku małżeńskiego, bowiem prawo to należało wspólnie do obojga małżonków. Brak podziału majątku wspólnego po rozwodzie nie pozbawia Panią prawa do zajmowania lokalu mieszkalnego przyznanego na podstawie uzyskanego przydziału.

Mając na uwadze powyższe przepisy prawa, jeżeli spełnione zostały wszystkie pozostałe wymogi ustawowe warunkujące możliwość skorzystania z przedmiotowej ulgi, to może Pani dokonać odliczenia od podatku ulgę z tytułu poniesienia wydatków na remont i modernizację mieszkania.

Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim