Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) - zmieniam informację o zakresie sto... - Interpretacja - PD.2-412/US/251/2003

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.12.2003, sygn. PD.2-412/US/251/2003, Izba Skarbowa w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) - zmieniam informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzieloną przez Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim pismem z dnia 7.11.2003 r.

Zapytanie dotyczyło możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z pracami budowlanymi w budynku i budowli firmy wprowadzonych do ewidencji środków trwałych od których naliczana jest amortyzacja. W myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Zgodnie z art. 22g ust. 17 środki trwałe ulegają ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Podatnik ponosząc nakłady na prace budowlane musi najpierw określić jaki charakter mają te prace i podzielić je na te, które mają charakter remontowy i te, które należy zaliczyć do ulepszeniowych. Ocena wydatków musi uwzględniać rozliczanie prac remontowo - budowlanych w poszczególnych częściach obiektu. Może się zdarzyć, że w jednym obiekcie część robót ma charakter inwestycyjny (zwiększający wartość środka trwałego), a część robót wykonanych ma charakter prac remontowych.

Poniesienie wydatków na prace mające charakter odtworzeniowy, przywracający jedynie pierwotną zdolność użytkową tego środka (remont) - uprawnia podatnika do zaliczenia ich w całości do kosztów uzyskania przychodów, bez względu na wielkość tych wydatków. Zatem jeżeli prace wykonane w budynku były podyktowane jego stanem technicznym to wtedy wydatki należy uznać za wydatki na remont czy bieżącą konserwację i podlegają one zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Przy ocenie wydatków - czy są to wydatki na remont - należy brać pod uwagę zmieniającą się rzeczywistość gospodarczą i postęp techniczny, mające wpływ na sposób i środki realizowania robót tym pojęciem objętych. W ujęciu podatkowym należy także zauważyć, że pewne unowocześnienie środka trwałego w wyniku poddania go pracom remontowym przy zastosowaniu nowej generacji materiałów nie musi być równoznaczna z jego ulepszeniem w rozumieniu art. 22 ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w stanie faktycznym opisanym w zapytaniu, jeżeli pokrycie dachów było podyktowane ich złym stanem technicznym i miało na celu odtworzenie to położenie nowego pokrycia z nowocześniejszych materiałów stanowi remont. Podobnie, jeżeli nastąpiła wymiana tynku na budynku z powodu jego stanu technicznego to prace te także należy uznać za remont.

Jeżeli natomiast wykonano inne roboty niż tylko konieczne do przywrócenia stanu technicznego środka trwałego, np. docieplenie, będą to roboty związane z jego ulepszeniem i podnoszące jego wartość początkową.

Izba Skarbowa w Lublinie