Temat interpretacji
Stan faktyczny:
Pracodawca rozwiązał z Podatnikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem ze strony zakładu pracy. Podatnik od wypowiedzenia umowy o pracę wniósł odwołanie do sądu pracy. W wyniku prowadzonego postępowania sądowego, Podatnik i pracodawca zamierzają zawrzeć przed sądem ugodę, zgodnie z którą pracodawca wypłaci Podatnikowi odszkodowanie w ustalonej kwocie za sprzeczne z prawem rozwiązanie umowy o pracę.
Stan prawny:
Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28-30 i art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.
Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:
- określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę
- odpraw i odszkodowań wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
- odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
- odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
- odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
- odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,
- odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód,
Z literalnego brzmienia powołanego przepisu jednoznacznie wynika, iż nie wszystkie odszkodowania otrzymane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego. Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w 2003 r. ze zwolnienia przedmiotowego korzystają bowiem jedynie te odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów rangi ustawy lub aktów wykonawczych wydanych na ich podstawie, z wyjątkiem wyłączonych ze zwolnienia wolą ustawodawcy. Zapis art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy wyraźnie wskazuje, iż otrzymane odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód nie zostały objęte zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych.
W tym stanie faktycznym i prawnym sprawy należy uznać, iż w przypadku zawarcia ugody sądowej pomiędzy pracodawcą a Podatnikiem w wyniku, której pracodawca wypłaci Podatnikowi odszkodowanie w ustalonej kwocie za sprzeczne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, to stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy z dnia 26.07.1991 r. w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., kwota odszkodowania wypłacona na podstawie tej ugody nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.