Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 20 października 2003 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne)
dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23 wymienionej ustawy.
Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 22j - 22ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.
Z treści pisma wynika, że rozpoczął Pan budowę hali, w której zostaną wydzielone pomieszczenia magazynowe oraz biurowe. Obiekt ten zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych stanowiącą załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz.U. Nr 12, poz. 1317) jest zaliczany do grupy 1 tj. budynki i lokale. Grupa ta obejmuje wszystkie budynki oraz znajdujące się w nich lokale z wyłączeniem obiektów o charakterze prowizorycznym, tymczasowym oraz obiektów przenośnych.
Budynki są to obiekty budowlane, trwale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadające fundamenty i
dach (ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - Dz.U. Nr 89, poz. 414 ze zmianami). Samodzielnym środkiem trwałym w ramach grupy 1 jest budynek posadowiony na stałym fundamencie, wraz z wszystkimi przynależnymi do niego przybudówkami i pomieszczeniami pomocniczymi. O zaliczeniu budynku do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje jego przeznaczenie oraz związana z tym konstrukcja i wyposażenie, a nie sposób użytkowania. W przypadku budynków o różnym przeznaczeniu o zaliczeniu obiektu do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje głównie jego przeznaczenie. Do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcje budynku na stałe, np. instalacje sanitarne, co, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe itp. W skład budynku, jako pojedynczego obiektu inwentarzowego, wlicza się również tzw. obiekty pomocnicze obsługujące dany budynek np. chodniki, dojazdy, place, ogrodzenia, studnie itp.Natomiast obiekty pomocnicze obsługujące więcej
niż jeden budynek należy zaliczyć do właściwych rodzajów zgodnie z ich przeznaczeniem.
Odnośnie zapytania zawartego w pkt 4 pisma informuję, że kotły grzejne jako odrębne obiekty zaliczane są do grupy 3, podgrupa 31 Klasyfikacji środków trwałych. Natomiast instalacja centralnego ogrzewania (bez kotła grzejnego), jeżeli jest wbudowana w konstrukcję budynku na stałe winna być zaliczana zgodnie z wcześniejszymi wyjaśnieniami odnośnie budynku do jego wyposażenia w przeciwnym wypadku podnosi wartość początkową kotła grzejnego.
Wysokość rocznej stawki amortyzacyjnej dla wymienionych w piśmie obiektów należy przyjąć wg wykazu stawek amortyzacyjnych stanowiącego załącznik do ustawy o podatku dochodowym w oparciu o przyjęty symbol KŚT.