W odpowiedzi na pisma z dnia 26.02.2003 r. i 10.03.2003 r. w sprawie odliczeń darowizn na działalność charytatywno - opiekuńczą kościelnych osób prawn... - Interpretacja - OG-005/3703/KW/415-7/03

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.03.2003, sygn. OG-005/3703/KW/415-7/03, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

W odpowiedzi na pisma z dnia 26.02.2003 r. i 10.03.2003 r. w sprawie odliczeń darowizn na działalność charytatywno - opiekuńczą kościelnych osób prawnych Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) z racji darowizn na cele naukowe, naukowo - techniczne, oświatowe, oświatowo - wychowawcze, kulturalne, kultury fizycznej i sportu, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, wspierania inicjatyw społecznych w zakresie budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, podatnik ma prawo w każdym roku podatkowym odliczyć 15% swego dochodu.

Prawo do odliczenia darowizny w wysokości nie przekraczającej 10% dochodu mają wspierający cele kultu religijnego, działalność charytatywno - opiekuńczą, bezpieczeństwo publiczne, obronę narodową, ochronę środowiska, cele dobroczynne, a także cele związane z budownictwem mieszkaniowym samorządu terytorialnego i budowę strażnic jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz ich wyposażenie i utrzymanie.

Łączna kwota odliczeń z tytułu darowizn na wszystkie cele określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z zapisem w art. 26 ust. 5 nie może jednak przekraczać 15% rocznego dochodu. Odliczeniu podlegają kwoty faktycznie darowane lub faktyczna wartość darowizn rzeczowych. Odliczeniu nie podlegają darowizny na rzecz osób fizycznych.

Jednakże przepisy art. 55 ust. 7 ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 40 ustawy z 4 lipca 1991r. o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego stanowią, iż darowizny na kościelną działalność charytatywno - opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz - w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.

Wymienione wyżej przepisy ustaw o stosunku państwa do kościołów, jak również analogiczne przepisy innych ustaw o stosunku państwa do kościołów lub związków wyznaniowych są przepisami szczególnymi w odniesieniu do regulacji zawartej w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odnoszą się jedynie do darowizn na działalność charytatywno - opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne. Oznacza to, iż darowizny przekazane na powyższe cele przez osoby fizyczne są w całości wyłączone z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym osób fizycznych. Koniecznym warunkiem wyłączenia darowizny z podstawy opodatkowania jest jednak spełnienie łącznie dwóch przesłanek tj. dowodów przekazania darowizny i sporządzenia sprawozdania dotyczącego jej przeznaczenia.

W przypadku braku sprawozdania o przeznaczeniu darowizny tzn. nie wypełnienia dyspozycji zawartej w przepisie danej ustawy o stosunku Państwa do Kościoła - podatnik nie nabywa prawa do odliczenia od dochodu darowizny w części przekraczającej limit określony w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ograniczający odliczenie do 10% dochodu.

W chwili dokonywania odliczeń podatnik musi dysponować dowodem przekazania darowizny. Natomiast po upływie dwóch lat od dnia przekazania darowizny organ podatkowy zbada czy podatnik, który skorzystał z przedmiotowego odliczenia, dysponuje stosownym sprawozdaniem.

Należy również zauważyć, że od 1 stycznia 2002 r. obowiązuje zmiana sposobu dokumentowania darowizn pieniężnych wyrażona w art. 26 ust.7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzona ustawą z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509).

Wysokość darowizn przekazanych począwszy od 1 stycznia 2002r. przez osoby fizyczne w formie pieniężnej ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Przepis ten dotyczy także darowizn na cele charytatywne kościelnych osób prawnych.

Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach