Działając na podstawie art. 14 a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z póź.zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 10 XI 2004r... - Interpretacja - PD415/42/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.12.2004, sygn. PD415/42/2004, Urząd Skarbowy w Łukowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z póź.zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 10 XI 2004r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zapytanie dotyczy określenia podmiotu na którym spoczywa obowiązek obliczenia i pobrania podatku od przychodu ze sprzedaży przez rolnika, piasku wydobywanego z gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zdaniem Zakładu .... (zakupującego żwir), od przychodu osiągniętego przez rolnika (określonego wystawionym przez niego rachunkiem), płatnik obliczy i pobierze podatek w wysokości 19%.

Odnosząc sie do Państwa stanowiska, wyjaśnia się co następuje:

Przychody pochodzące ze sprzedaży piasku i żwiru wydobywanego z własnego gospodarstwa rolnego podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Od 1 stycznia 2003r. przestały jednak obowiązywać szczególne unormowania w zakresie opodatkowania podatników korzystających z opodatkowania tzw. małym ryczałtem, tj. osiągający przychody określone w art. 6 ust. 2 ustawy z 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144 z 1998r. poz. 930 z póź.zm.). Mowa tu o przychodach osiąganych z tytułu, np. usług polegających na przewozie mleka do punktów skupu, zrywce i wywózce drewna z lasu do punktów przeładunkowych oraz przewozie uczniów do szkoły, usług w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej, a także interesujących nas przychodach osiąganych ze sprzedaży piasku, żwiru, kamieni, glinki, torfun i innych minerałów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Jeszcze bowiem w 2002 roku, jeśli wykonywali oni usługi na rzecz płatników, nie musieli samodzielnie rozliczać się z podatków i składać zeznań po upływie roku podatkowego, a w ciągu roku nie ciążyły na nich żadne obowiązki informacyjne. Funkcje te powierzone zostały płatnikom wypłacającym im należności za wykonywane usługi i czynności. Bowiem na podstwie art. 18 ust. 1 osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, zwane dalej "płatnikami", na których rzecz jest wykonywana dzialność wymieniona w art. 6 ust. 2, są obowiązane do obliczania i poboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przy każdorazowej wypłacie należności. Płatnik nie miał jedynie obowiązku poboru ryczatu ewidencjonowanego jedynie wtedy, gdy podatnik przed pierwszą wypłatą w roku podatkowym otrzymał od podatnika oświadczenie, że nie spełnia on warunków do korzystania z tej formy opodatkowania lub zrzekł się opodatkownia w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy (ust. 2 art. 18 tejże ustawy).

Natomiast ustawą z dnia 27 lipca 2002 o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodwym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 141, poz. 1183) wprowadzającą od 1 stycznia 2003 roku wiele zmian w zakresie opodatkowania osób fizycznych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i kartą podatkową, skreślono z ustawy cytowany powyżej art. 18.

Zatem w świetle wyżej przytoczonych przepisów podatkowych, obowiązek podatkowy spoczywa na samym rolniku sprzedającym piasek, żwir, glinkę, torf i inne minerały wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, a Państwa stanowisko określone w zapytaniu jest nieprawidłowe.

Niniejsza odpowiedź została udzielona według stanu prawnego, obowiązującego na dzień jej wydania.

Urząd Skarbowy w Łukowie