Pismem z dnia 02.06.2005 r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w poda... - Interpretacja - US.PD/423-25/TR/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.08.2005, sygn. US.PD/423-25/TR/05, Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 02.06.2005 r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że "Z." Sp. z o.o. w B. jest następcą prawnym "Z." S.A. Oddział w B. Na mocy art. 23#185; ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy nastąpiło przejęcie pracowników Spółki. Zgodnie z art. 15 I "Zasady wynagradzania pracowników" Układu ZbiorowegoPracy pracownikom przysługiwała raz w roku premia stażowa. Uprawnionymi, po spełnieniu dodatkowych warunków, byli pracownicy, zatrudnieni na dzień 01.06.2004 r., a wypłata premii miałaby nastąpić do 30.06.2004r. W miesiącu czerwcu 2004 r. Spółka wprowadziła w życie nowy regulamin wynagradzania zastępując dotychczas obowiązujący Układ Zbiorowy. W nowym regulaminie nie ma zapisu odnośnie premii stażowej, dlatego Spółka przestała naliczać ww. premię.

W miesiącu kwietniu 2005 r. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła w Spółce kontrolę, w wyniku której stwierdziła, że regulamin wynagradzania ma moc obowiązującą od 01.07.2004 r., a nie tak jak przyjęła Spółka od miesiąca czerwca 2004 r. Państwowa Inspekcja Pracy zobowiązała Spółkę do wypłaty premii stażowej. Wypłata nastąpiła w dniu 01.06.2005 r. i wydatek z tego tytułu Spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu czerwcu 2005 r.

W kontekście przedstawionego stanu faktycznego Spółka zadała pytanie: czy prawidłowo zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów miesiąca czerwca 2005 r. wypłaconą w m-cu czerwcu br. premię stażową za m-c czerwiec 2004 r.

Spółka zaliczając koszty uzyskania przychodów do m-ca czerwca 2005 r. opierała się na przepisach art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym, od osób prawnych, który mówi, że jeżeli zarachowanie kosztów uzyskania przychodów nie było możliwe w roku podatkowym to są one potrącalne w roku w którym zostały poniesione. Zdaniem Spółki wprowadzając nowy regulamin wynagradzania nie był podstaw do wypłacenia premii, gdyż nie dysponowała ona dokumentami wiążącymi - listami płac, które wskazywałby wysokość należnych wynagrodzeń. Według Spółki zarachowanie tych wynagrodzeń do roku 2004 w tym czasie nie było możliwe. Realna sytuacja wystąpiła, gdy Państwowa Inspekcja Pracy zaleciła wypłatę wynagrodzeń pracownikom i w tej sytuacji, zdaniem Spółki, uzasadnione jest zaliczenie powyższego wydatku do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu czerwcu 2005 r., czyli miesiącu ich poniesienia.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Natomiast według art. 15 ust. 4 ww. ustawy koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Warunkiem potrącenia kosztów uzyskania przychodów w danym roku podatkowym jest ich zarachowanie, pomimo faktycznego nie poniesienia ich w tym roku. Spółka nie mogła zarachować do roku 2004 wynagrodzeń z tytułu premii stażowych, gdyż nie dysponowała listami płac pozwalającymi na określenie kwoty należnych premii. W związku z tym w sposób zgodny z przepisami art. 15 ust. 4 ww. ustawy zaliczyła kwoty premii do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu poniesienia wydatku.

Ponadto zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od 01.01.2005 r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.

Należy zatem przyjąć, że niewypłacone w danym okresie rozliczeniowym wynagrodzenie (premia stażowa) nie będzie stanowić kosztu uzyskania przychodu. Natomiast stanowić będzie koszt uzyskania przychodu w okresie, w którym dokonana została wypłata lub postawiono wynagrodzenie do dyspozycji pracowników.

W związku z powyższym tutejszy organ podatkowy odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku stwierdza, że kwotę wypłaconych premii stażowych Spółka prawidłowo zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu czerwcu 2005 r.

Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy