Temat interpretacji
Postanowienie
Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (j.t Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz.60 z późn. zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 15.07.2005 roku, który uzupełniono pismem z dnia 28.07.2005 roku (data wpływu do tutejszego organu podatkowego 29.07.2005 roku), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującej kwestii, czy podatnik miał prawo do zaliczania w koszty działalności gospodarczej całości wydatków ponoszonych w związku z eksploatacją samochodu będącego środkiem trwałym w tej działalności, którego podatnik jest współwłaścicielem w 50%?
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sopocie
stwierdza, że:
- stanowisko przedstawione w ww. wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Stan faktyczny:
Podatnik rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej dniu 01.06.2005 roku. Następnie z tą samą datą ojciec podatnika pisemnie oświadczył, że przekazuje mu swój udział we współwłasności samochodu tj:. 50% do wykorzystania w prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnik będący drugim współwłaścicielem samochodu (50% udziału we współwłasności) wprowadził samochód do ewidencji środków trwałych, dokonuje odpisów amortyzacyjnych oraz ponosi wszelkie wydatki związane z używaniem samochodu w prowadzonej działalności.
Stanowisko podatnika:
Podatnik uważa, że ma prawo do zaliczania w koszty działalności gospodarczej całości wydatków ponoszonych w związku z eksploatacją samochodu.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Zgodnie z treścią art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz.176 z późn. zmianami) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 ww. ustawy.
Z treści art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że poniesiony wydatek musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu określonej działalności gospodarczej. Przyjmuje się zatem, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione , faktycznie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Należy podkreślić, iż to na podatniku prowadzącym działalność gospodarczą spoczywa obowiązek wykazania tego związku.
Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym prawidłowe jest stanowisko podatnika wyrażone w zapytaniu, że ma prawo do zaliczania w koszty działalności gospodarczej całości wydatków ponoszonych w związku z eksploatacją omawianego samochodu pomimo faktu, iż stanowi on współwłasność podatnika. Istotnym w tym przypadku jest fakt, że samochód był wprowadzony do ewidencji środków trwałych, co oznacza, że stanowił składnik majątku działalności gospodarczej. Jeżeli zatem podatnik ponosi wydatki związane z eksploatacją tego samochodu, stanowią one zgodnie z art.22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszt uzyskania przychodów.