Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pani ......... w imieniu której działa pełnomocnik , z dnia 20.05.2005r ( uzupełnionego w dniu 03.06.2005 roku), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie :
- czy za 2005 rok Pani .......... jest zobowiązana do złożenia zeznania i ujęcia dochodu osiągniętego w Polsce i na Litwie ?
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w ww. wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego przez pełnomocnika Pani ............... faktycznego sprawy w piśmie z dnia 20.05.2005 roku ( uzupełnionego pismem dnia 03.06.2005r ) wynika, iż podatnik w 2005 roku uzyskuje dochody w Polsce i na Litwie.
Stosownie do treści art. 3 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r, nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami ) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy ).
W myśl postanowień art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Zgodnie z treścią art. 25 ust. 1 lit. a) umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 20 stycznia 1994 roku ( Dz. U. z 23 maja 1995r Nr 51 poz. 277 ) w przypadku osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce podwójnego opodatkowania unikać się będzie w sposób następujący:
- jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Litwie, to Polska zwolni, taki dochód lub majątek od opodatkowania. Polska może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód zwolniony od opodatkowania w powyższy sposób nie był tak właśnie zwolniony z opodatkowania.
Mając powyższe na uwadze dochody osiągnięte przez podatnika w 2005 roku z tytułu wynagrodzenia za pracę wykonywaną na Litwie są zwolnione w Polsce od opodatkowania na podstawie art. 25 ust. 1 lit. a) wyżej cytowanej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.
Stosownie do treści art. 27 ust.8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku - w brzmieniu obowiązującym w 2005r -jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:
- do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym ( uzyskanych w Polsce ) dodaje się dochody zwolnione od tego podatku ( uzyskane w Litwie przeliczone na PLN ) i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w art. 27 ust. 1,
- ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
- ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym ( uzyskanego w Polsce ).
Zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.
Stosownie do treści art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r, nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami ) podatnik jest obowiązany złożyć zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
W świetle powyższego strona jest zobowiązana do złożenia zeznania podatkowego za 2005 rok i wykazania dochodów osiągniętych zarówno w Polsce jak i na Litwie.
Oznacza to, że w Polsce zwolniony jest z opodatkowania dochód osiągnięty na Litwie, jednak dla ustalenia podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce ustala się stopę podatku obliczoną od całego dochodu tj. uzyskanego w kraju i zagranicą.