Temat interpretacji
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 14 listopada 2002 r. (wpływ 22.11.2002 r.) w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych informuje.
- Wartość biletów miesięcznyc komunikacji miejskiej zakupionych dla członków Prezydium ze środków Związku Zawodowego stanowić będzie dla nich przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w oparciu o art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz 176 ze zm. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2002 r.). W związku z powyższym należało w ciągu roku obliczać i pobierać zaliczkę na podatek w wys. 20% wartości biletów miesięcznych bez stosowania kosztów uzyskania przychodu - art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy. Kwoty pobranych zaliczek na podatek płatnik powinien przekazywać w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika (art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy).
- Zwrot kosztów za zakupione paliwo w zamian za bilety miesięczne komunikacji miejskiej członkom Prezydium z uwagi na używanie własnych pojazdów (ryczałt uchwalony na każdy miesiąc) stanowi również przychód wynikający z ww. przepisów ustawy o podatku dochodowym. Należało zatem obliczać i pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wys. 20% przychodu. Ze zwolnienia od podatku w myśl art. 21 ust. 1 pkt 22 ustawy korzystają kwoty otrzymane przez pracowziików z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy. Z pisma wynika, że osoby które otrzymują ryczałt nie mają umów o pracę podpisanych ze Związkiem Zawodowym. W tym stanie rzeczy ze zwolnienia tego nie mogą korzystać.
Odpowiedzi udzielono na podstawie przepisów prawa podatkowego obowiązującego do dnia 31 grudnia 2002 roku.
Ponadto tut. Urząd informuje, iż informację PIT-8C sporządzją osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, dokonujące wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy (czyli: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14 ustawy, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12 - 14 i 17 ustawy), od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego.