Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa /j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych ekwiwalentu wypłaconego pracownikom za pranie odzieży roboczej
- postanawia uznać przedstawione stanowisko za prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 sierpnia 2005r. do tutejszego organu
podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczący zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych ekwiwalentu wypłaconego pracownikom za pranie odzieży roboczej.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatniczka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wyrobów farmaceutycznych. Zatrudnieni pracownicy muszą zachować czystość stroju roboczego. Pracodawca nie może zapewnić prania tej odzież wobec czego wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.
Zapytanie dotyczy zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych wypłaconego pracownikom ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej.
W powyższej sprawie mają zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2005r. po nowelizacji na
podstawie ustawy z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw /Dz. U. Nr 263, poz.2619/. Stosownie do zmienionej regulacji wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
Ustawą, która określa obowiązki pracodawcy względem pracownika m.in. w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jest ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy /j.t. z 2005r. Dz.U. Nr 10, poz. 71/. Zgodnie z art. 237 § 3 Kodeksu pracy, pracodawca obowiązany jest zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie. Jeżeli pracodawca nie może
zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonane przez pracownika, pod warunkiem wypłacenia przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.
Z powyższego wynika, że na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy pracodawca zobowiązany jest do wypłaty na rzecz pracowników ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej w sytuacji, gdy zaistnieją przesłanki określone w wyżej przytoczonych przepisach.
W świetle powyższego ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika przyznawane na podstawie ww. przepisów kodeksu pracy korzystają w 2005r. ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wymienione przepisy tutejszy organ podatkowy potwierdza prawidłowość stanowiska wyrażonego we wniosku i postanawia jak na wstępie.
Niniejsza interpretacja odnosi się do stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i
stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
POUCZENIE
Zgodnie z art 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60./ niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.