Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zmianami) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 06 lipca 2005 r. dotyczącego interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie odliczenia od dochodu składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne w 2004 r.
postanawiam
że stanowisko przedstawione we wniosku jest błędne i nie znajduje odzwierciedlenia w stanie prawnym obowiązującym w 2004 r.
Uzasadnienie
Z treści złożonego wniosku wynika, że jest Pan emerytem i w 2004 r. pobierał tylko dochody z emerytury. Od płatnika tj. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymał roczne obliczenie podatku PIT-40A.
Po zapoznaniu się z artykułem zamieszczonym w gazecie FAKT pragnie Pan dokonać korekty zeznania w ten sposób aby móc odliczyć od dochodu i podatku składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne .
W ten sposób powstałaby nadpłata w podatku dochodowym w wysokości 235 zł.
Zapytanie dotyczy kwestii odliczenia w zeznaniu PIT-37 od dochodu składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mogilnie po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku stwierdził co następuje.
Na podstawie art.27 b ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zmianami) odliczeniu od podatku podlega składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne:
- pobrana w roku podatkowym przez płatnika zgodnie przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia ,
- opłacona w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 % podstawy wymiaru tej składki.
Nie podlegają odliczeniu od podatku składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne:
- odliczone od zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
- których podstawę wymiaru stanowi dochód(przychód) wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21, 52 i 52a cytowanej ustawy oraz od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Z brzmienia powołanego wyżej przepisu jednoznacznie wynika, że kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne można odliczyć tylko od podatku a nie od dochodu i podatku.
Dodatkowo należy nadmienić , że w myśl art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczeniu od dochodu podlegają składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne,rentowe i chorobowe) określone w przepisach ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137 poz. 887 z późn. zmianami)
Przychody z emerytury są zwolnione od składek na ubezpieczenie społeczne i płatnik jakim jest ZUS ich nie nalicza i nie pobiera.
Z tego względu w aktualnym stanie prawnym stanowisko wyrażone przez podatnika jest błędne.
W związku z tym postanowiono jak w sentencji.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Wymieniona interpretacja obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego.
Organ podatkowy nie ma obowiązku informować podatnika o zmianie stanu prawnego.
Na niniejsze postanowienie służy Panu prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mogilnie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 § 2 pkt 1 ustawy- Ordynacja podatkowa).