Temat interpretacji
Działając na podstawie: art. 14 a) § 1,3 i 4, art. 216§ 1, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm. )art. 19 ust. 1 pkt 8, art. 21 ust 1 pkt 32 lit. a) - e),art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.), w związku ze złożonym zapytaniem dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego, w sprawie zwolnienia przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, przed upływem pięciu lat od daty jego nabycia, od 10 % podatku dochodowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie informuje, ze nie podziela Pana stanowiska w sprawie i uznaje je za nieprawidlowe.
UZASADNIENIE
Jak wynika z tresci zapytania, w 2003 r. mocą aktu notarialnego dokonał Pan sprzedaży lokalu mieszkalnego a uzyskane środki finansowe przeznaczył na spłatę kredytu zaciągniętego na jego zakup. Umowę kredytującą podpisal Pan w 2000 r. W 2003 r. zakupił Pan nową nieruchomość i zaciągnął nowy kredyt przeznaczony na sfinansowanie zakupu tej nieruchomości. Twierdzi Pan, że kwota przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego wolna jest od opodatkowania 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym, ponieważ wydatki poniesione na: zakup zbytego lokalu, koszty z tym zakupem zwiazane i spłatę kredytu, przekroczyły kwotę uzyskanego przychodu.
Po dokonaniu analizy stanu faktycznego oraz obowiazujacego stanu prawnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie wyjaśnia, co następuje:
Zgodnie z art. 10 ust 1 pkt 8 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej ?ustawą?, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie między innymi nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości, zgodnie z art. 19 ustawy, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia tj opłatę notarialną, opłatę skarbową, opłatę sądową, koszty pośrednika w sprzedaży. W myśl powołanego przepisu poniesione przez Pana wydatki związane z nabyciem lokalu, nie stanowią kosztu zbycia.
Dochód z tego źródła przychodu podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art 28 ustawy. Przepis ten, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r stanowił , iż podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, chyba, że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art 21 ust 1 pkt 32 lit a) lub e) ustawy.
- w myśl art 21 ust. 1 pkt 32 lit a) ustawy o podatku dochodowym , wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych określonych w art. 10 ust 1 pkt 8 lit a) ? c), przeznaczone na nabycie w kraju, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, lub na nabycie prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
- stosownie do przepisów art 21 ust 1 pkt 32 lit e) wyżej powołanej ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit a), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów, nie wcześniej jednak niż 24 miesiące przed tym dniem. Zgodnie z treścią pisma Ministerstwa Finansów znak PB 2/MK-033-0395-1629/03 z dnia 20 stycznia 2004 r podatnicy mają prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego, również w przypadku przeznaczenia przychodu na spłatę kredytu zaciągniętego na zbywaną nieruchomość.
Reasumując:
- jeżeli przychód uzyskany ze sprzedaży wydatkował Pan na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup zbywanego lokalu mieszkalnego, to nie nabył Pan prawa do zwolnienia przychodu z opodatkowania 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym, ponieważ nie został spełniony warunek wynikający z art. 21 ust 1 pkt 32 lit e) ustawy ( jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, kredyt na zakup zbywanego lokalu mieszkalnego zaciągnął Pan w maju 2000 r, a sprzedaż lokalu nastąpiła w czerwcu 2003 r, przekroczony został zatem 24 miesięczny termin ) .
Tutejszy Organ podatkowy zawiadamia, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia zapytania.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana. Wiąże jedynie tutejszy Organ podatkowy oraz organ kontroli skarbowej do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.
POUCZENIE
Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie przy ul. Felińskiego 2B, za pośrednictwem tutejszego Organu podatkowego, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia.
Zgodnie z art. 222 w powiązaniu z art 239 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Wniesienie odwołania podlega opłacie skarbowej, płatnej w znaczkach skarbowych w wysokości 5 zł od zażalenia i po 0,50 zł od każdego załącznika.