POSTANOWIENIE - Interpretacja - P I/3/415-36/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.07.2005, sygn. P I/3/415-36/05, Urząd Skarbowy w Słupsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r., nr8, poz.60), po rozpatrzeniu wniosku"zakładu pracy" z dnia 16.05.2005r. (wpływ do tut. Urzędu w dniu 17.05.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym świadczenia realizowanego z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na rzecz byłego pracownika pobierającego obecnie świadczenie przedemerytalne

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

"Zakład pracy" realizuje świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych dla byłego pracownika, który obecnie pobiera świadczenie przedemerytalne.

"Zakład pracy" wyraża stanowisko, że nie jest płatnikiem podatku dochodowego tej osoby i w związku z tym nie jest obowiązana do poboru podatku od realizowanych świadczeń z ZFŚS, natomiast jest zobowiązana do sporządzenia informacji o wysokości przychodów (PIT-8C).

Tutejszy organ podatkowy stwierdza, że do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego:

Na podstawie art.31 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r.,Nr 14,poz.176 z późn. zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej"zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy-wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

W świetle przywołanego przepisu "zakład pracy" dokonujący wypłaty świadczeń z ZFŚS dla byłego pracownika otrzymującego świadczenie przedemerytalne nie jest zatem płatnikiem.

Zgodnie z treścią art.10 ust.1 pkt 9 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są"inne źródła". Na podstawie art.20 ust.1cyt.wyżej ustawy takim "innym źródłem" przychodów są otrzymane przez byłego pracownika "zakładu pracy" świadczenia z ZFŚS.

Na podstawie art.40a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art.20ust1, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny i prawny sprawy "zakład pracy" dokonując wypłaty świadczenia z ZFŚS byłemu pracownikowi, który obecnie pobiera świadczenie przedemerytalne, nie dokonuje poboru zaliczki na podatek i zryczałtowanego podatku dochodowego, a sporządza informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów (PIT-8C).

Urząd Skarbowy w Słupsku