Temat interpretacji
Pismem złożonym do tut. organu w dniu 18.05.2005r. zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji, dotyczącej przepisów prawa podatkowego m.in. w kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wartości diet, z tytułu podróży krajowych i zagranicznych - zaznaczając, iż usługi transportowe świadczone są powierzonymi środkami transportu o ładowności powyżej 2 ton.
Ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w art. 23 ust. 1 pkt 52 reguluje zagadnienie zaliczania w koszty uzyskania przychodów wydatków z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych w/w osób - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, tj.:
* dla podróży krajowych:- w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990),
* dla podróży zagranicznych: - w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991)
Powołane rozporządzenia nie zawierają definicji podróży służbowej. Została ona natomiast zawarta w art. 77 5 § 1 ustawy Kodeks pracy (wprowadzonym nowelizacją Kodeksu pracy z 22 grudnia 2000r. Dz. U. Nr 120, poz. 1268), jako wykonanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, natomiast miejscem pracy może być stały punkt, jak i pewien obszar, w którym świadczona jest praca. Jest to bardzo istotne dla rozstrzygnięcia kwestii nabycia przez Pana uprawnień do świadczenia z tytułu diety przysługującej w związku z podróżą służbową. Z istoty świadczenia usług transportowych wynika, że działalność tą może Pan wykonywać na obszarze kraju, czy też poza jego granicami. Tak więc prowadzona przez Pana działalność w zakresie usług kierowania obcym pojazdem w kraju i za jego granicą nie ma stałego miejsca pracy. Miejsce świadczenia usług jest więc zmienne.
W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą stałym miejscem pracy jest miejscowość wymieniona we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.Należy także dodać, że siedziba firmy nie musi pokrywać się z miejscem wykonywania usług. Tak więc, wykonywanie usług transportowych w uzgodnionym przez strony miejscu, obszarze, nie rodzi uprawnień do świadczeń przysługujących z tytułu podróży służbowych dla właściciela firmy.
Zatem, w świetle powyższego, działalność gospodarcza prowadzona w zakresie usług transportowych ze swej istoty nie jest wykonywana w stałym miejscu (miejscowości) , dlatego też wyjazdy poza siedzibę firmy, związane ze świadczeniem tego typu usług, nie są podróżą służbową, stanowią one zwykłe czynności będące przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej.
Konsekwencją przedstawionego stanu faktycznego i prawnego jest brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów diet z tytułu podróży służbowych, które stanowiłyby w tym przypadku zwrot osobistych wydatków na wyżywienie przedsiębiorcy świadczącego usługi transportowe.