Temat interpretacji
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik korzystał z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej. W 2005 r. po okresie systematycznego oszczędzania oszczędności te podatnik wydatkuje na mieszkalną część prowadzonej na podstawie pozwolenia z dnia 24.06.2005 r. Znak: B.II.A.7351-B-21/05 inwestycji polegającej na rozbudowie wraz z przebudową budynku usługowego na budynek usługowo-mieszkalny.
W związku z rodzącymi się wątpliwościami w tym zakresie podatnik pyta o sposób udokumentowania wydatkowania oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej po zakończonym okresie oszczędzania a przeznaczonych na budowę części mieszkalnej.
Jednocześnie podatnik wyraża pogląd, iż kwotę wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe należy ustalić na podstawie kosztorysu inwestycji, w proporcji w jakiej powierzchnia części mieszkalnej pozostaje do całkowitej powierzchni inwestycji.
Naczelnik tut. Urzędu analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz wyrażoną opinię nie podziela stanowiska podatnika w powyższej sprawie./>
Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134 poz. 1509 ze zm.) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy. Prawo do omawianej ulgi przysługuje więc jeżeli oszczędzanie następuje według zasad ustalonych w ustawie z dnia 6 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) i pod warunkiem określenia terminu oszczędzania przed dniem 01.01.2002 r.
Zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych- w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2001 r. utrata prawa do ulgi nie następuje, gdy wycofana kwota (po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania) została wydatkowana zgodnie celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę. Cele te zostały wymienione w art. 8 ust 2 w/w ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego... Są nimi służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:
1) nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
2) uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu
jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
3) remont domu albo lokalu o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
4) spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
5) nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny
Jak wynika z powyższego, do żadnego z wymienionych celów nie może być przyporządkowana prowadzona przez podatnika inwestycja, bowiem z przedłożonych dokumentów wynika, że podatnik prowadzi inwestycję rozbudowy wraz z przebudową budynku usługowego na budynek usługowo-mieszkalny. Nie jest to więc przebudowa czy rozbudowa budynku mieszkalnego.
Wobec powyższego wydatkowanie oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej na przedmiotową inwestycję nie jest zgodne z celami systematycznego oszczędzania.
Nie zostanie więc zachowane prawo do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej
Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik tut. Urzędu postanowił jak w sentencji.