Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego
p o s t a n a w i a
- uznać stanowisko Pani wyrażone we wniosku jako prawidłowe
U Z A S A D N I E
N I E
Z przedstawionego wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - stanu faktycznego wynika, iż:
w 1999 roku zawarto z firmą developerską umowę na wybudowanie lokalu mieszkalnego i z tego tytułu odliczono od podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej 19% poniesionych wydatków, w 2002 roku została ogłoszona upadłość developera, a nieruchomość z rozpoczętą budową weszła w skład masy upadłości,zgłosiła Pani swoje roszczenia do listy wierzytelności,w ramach kontynuacji inwestycji przez Syndyka zdecydowała się Pani na zawarcie z nim umowy na kontynuację budowy lokalu mieszkalnego na warunkach określonych przez Syndyka, kontynuacja inwestycji dotyczy tego samego budynku i lokalu, który zgodnie z umową z developerem miała Pani otrzymać po zakończeniu inwestycji,zgłoszona do listy wierzytelności w określonym procencie wierzytelność zostanie zaliczona na poczet
ceny nabywanego lokalu.
Pytanie dotyczy obowiązku zwrotu odliczonej od podatku dochodowego od osób fizycznych ulgi budowlanej od wpłat dokonanych do upadłego developera w przypadku zaliczenia wierzytelności na kontynuację przez Syndyka budowy lokalu mieszkalnego.
Zdaniem wnioskodawcy nie będzie zobowiązany do zwrotu wykorzystanej ulgi budowlanej, ponieważ wniesione do developera wpłaty na budowę lokalu mieszkalnego nie zostały zwrócone, a realizowana przez Syndyka inwestycja nie uległa zmianie.
Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko Pani wyrażone we wniosku jako prawidłowe.
Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a-f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993r. Nr 90 poz. 416 z późn. zmian.) w brzmieniu obowiązującym w 1999 roku podatek dochodowy od osób o których mowa w art. 3 ust. 1,
obliczony zgodnie z art. 27, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.Natomiast jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od podatku z tytułu wydatków poniesionych na powyższe cele, a następnie:
1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
3. po roku, w którym dokonano odliczeń otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego
oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.
Obowiązek powyższy wynika z treści art. 27a ust. 13 ustawy i ma zastosowanie również do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 01.01.2002r., na podstawie art. 6 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz. 1509).
W świetle powyższego zawierając w 1999 roku umowę z firmą developerską i dokonując wpłat na budowę lokalu mieszkalnego spełniła Pani warunki uprawniające do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe
podatnika.
Zaliczenie wierzytelności na dokończenie przez Syndyka budowy lokalu mieszkalnego określonego w umowie z developerem nie spełnia żadnej z okoliczności wymienionych w wyżej cyt. przepisie art. 27 ust. 13 tej ustawy, dlatego też nie ponosi Pani konsekwencji wynikających z zapisu tego artykułu.
Wobec powyższego w przedstawionej sytuacji nie ciąży na Pani obowiązek doliczenia do podatku kwot uprzednio odliczonych.