Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60) art. 8 ust. 1 i 2, oraz art. 26 ust. 1 pkt. 2 lit. a i ust. 13 a - ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola po rozpatrzeniu Pana wniosku, z dnia .......... 2005 roku - w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego
p o s t a n o w i ł
podzielić Pana stanowisko, w sprawie że przyjęty przez Pana sposób wyliczenia kwoty kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowy, oraz że złożone przez Pana zeznanie o wysokości osiągniętego przychodu nie zawiera błędu w tym zakresie.
U Z A S A D N I E N I E
Pismem z dnia .......... 2005 roku zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawierał następujące pytanie:
czy prawidłowy jest przyjęty przez Pana sposób wyliczenia kosztów uzyskania przychodów (dotyczy wydatków w których uwzględniono jako koszt uzyskania przychodów, ponoszone przez Pana wpłaty na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe) oraz czy w związku z tym złożone przez Pana zeznanie podatkowe za 2004 rok nie zawiera błędu w tym zakresie?
Stan faktyczny: prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, której właścicielami jest trzech wspólników - osoby fizyczne. Jeden ze wspólników, z udziałem w wysokości 10%, prowadzi ponadto działalność gospodarczą na własne nazwisko, dwoje pozostałych wspólników, z udziałami po 45%, nie prowadzą odrębnie własnej działalności gospodarczej. Spółka w roku 2004 poniosła stratę z działalności gospodarczej, przy czym wspólnik z udziałami w wysokości 10% z racji prowadzenia dodatkowo działalności gospodarczej na własne nazwisko, uzyskał dochód z działalności, zaś pozostali wspólnicy zakończyli 2004 rok stratą. Wspólnik z udziałami w wysokości 10% obliczając podstawę opodatkowania pomniejszył dochód o zapłacone w 2004 roku składki na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Pozostali wspólnicy zaś zaliczyli te składki do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 26 ust. 13a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm).Wyliczając stratę przypadającą na poszczególnych wspólników spółki cywilnej za rok 2004 przyjęto zasadę wynikającą z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzn. przyjęto ją w wysokości udziału przypadającego na wspólnika, przy czym zasadę tę zastosowano do przychodów i kosztów spółki z wyłączeniem zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych w 2004 roku składek na własne ubezpieczenie społeczne wspólników posiadających po 45% udziałów w spółce. Koszty przypadające na każdego z tych dwóch wspólników w wysokości zgodnej z ich udziałem w spółce zostały podwyższone o zapłacone w 2004 roku w/w składki na nich przypadające . Wydatki te nie stanowią kosztów wspólnych wszystkich wspólników, lecz wyłącznie koszty indywidualne każdego ze wspólników.
Stanowisko wnioskodawcy: zdaniem Strony, przedstawiony sposób wyliczenia wyniku finansowego za 2004 rok jest prawidłowy.
Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: Zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
- Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:
- rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,
- ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 2 lit. a oraz ust. 13a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm), podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28 - 30 oraz art. 30a - 30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a - 4e, ust. 6 lub. art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ( Dz. U. Nr 137 poz. 887 z późn. zm.), zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Biorąc pod uwagę powyższe, należy zauważyć, że wyliczając podstawę obliczenia podatku, miał Pan wybór czy zapłacone w roku podatkowym składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe, zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów czy odliczyć je od dochodu. W opisanym przez Pana przypadku wynika, że wybrał Pan zarachowanie składek na ubezpieczenie społeczne do kosztów uzyskania przychodów. Powyższe działanie, nie ma wpływu na sposób obliczenia dochodu /straty/ przypadającego na poszczególnych wspólników. Tak, więc stanowisko zawarte w Pana piśmie należy uznać za prawidłowe.
P O U C Z E N I E
Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadach określonych w art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa.