Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pani pisma z dnia 17.05.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje za nie prawidłowe przedstawione we wniosku stanowisko.
U Z A S A D N I E N I E
Z przedstawionej w piśmie sytuacji faktycznej wynika, że przekazała Pani darowiznę na rzecz spółdzielni mieszkaniowej.
Zwróciła się Pani z pytaniem, czy kwotę przekazanej darowizny na rzecz spółdzielni mieszkaniowej można odliczyć od dochodu w świetle zapisów art. 3 ust. 2 i 3 oraz art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz art. 6 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Nadmienia Pani, że spółdzielnia mieszkaniowa prowadzi różnorodną działalność społeczną, oświatową i kulturalną w oparciu o zapisy statutu, która to działalność obejmuje zadania ze sfery zadań publicznych.
Stanowisko podatnika:
"Spółdzielnia mieszkaniowa spełniając warunki art. 3 ust. 2 i 3 oraz art. 4 ust. 1 pkt 11, 12 i 13 ustawy o działalności pożytku publicznego powinna być traktowana jako organizacja pozarządowa, a tym samym osoby, które przekażą jej darowizny na projekty ze sfery zadań publicznych, powinny mieć prawo do odliczeń"
Rozpatrując wniosek w oparciu o obowiązujący stan prawny stwierdza się co następuje:
Stosownie do art. 26 ust. 1 pkt. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmian.) odliczeniu od dochodu podlegają darowizny przekazane na cele:
a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele
b) kultu religijnegow wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego (Dz. U. z dnia 29 maja 2003 r. Nr 96 poz. 873 - tekst jednolity) działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona w sferze zadań publicznych
określonych w art. 4 ust. 1. ustawy, przez organizacje pozarządowe i inne podmioty wymienione w ustawie, a nie tylko przez organizacje pożytku publicznego.Organizacje pożytku publicznego stanowią szczególną formę organizacji pozarządowych i podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy. Stosownie do art. 22 ustawy, status organizacji pożytku publicznego uzyskują te, które spełniają ustawowe wymagania - organizacje pozarządowe i w/w podmioty, z chwilą uzyskania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Spółdzielnia mieszkaniowa jest szczególnym rodzajem spółdzielni wyodrębnionym ze względu na jej cel, który polega na "zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu" (art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116).
Zgodnie z art. 1 § 1 ustawy z dnia 16 września
1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 1995 r. Nr 54, poz. 288 ze zmian.) spółdzielnia, to dobrowolne zrzeszenie nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą. Natomiast zgodnie z § 2 w/w art., spółdzielnia może prowadzić działalność społeczną i oświatowo - kulturalną na rzecz swoich członków i ich środowiska.
Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że działalność gospodarcza prowadzona przez spółdzielnie, w tym również spółdzielnie mieszkaniowe, jest działalnością podstawową (obowiązkową) natomiast prowadzona działalność społeczna i oświatowo- kulturalna, jedynie uboczną (fakultatywną). Ponadto spółdzielnia podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego - do rejestru przedsiębiorców - art. 7 prawa spółdzielczego w związku z art. 36 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 17, poz, 209 ze zmian). Nie można natomiast dokonać
wpisu spółdzielni do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, w którym wpisuje się podmioty nie będące przedsiębiorcami - art. 49 ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółdzielnia mieszkaniowa jest przedsiębiorcą, a więc osobą prawną, która zawodowo i we własnym imieniu podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą.
W świetle powyższego Spółdzielnia mieszkaniowa choć jest organizacją pozarządową to nie jest uprawniona do traktowania jej jako organizacji pożytku publicznego, a tym samym dokonane darowizny na jej rzecz mimo przeznaczenia dla realizacji projektów ze sfery zadań publicznych nie mogą być w myśl art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zmian.) odliczone w zeznaniu podatkowym.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.
Powyższa interpretacja:
-
dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie jest wiążąca dla podatnika / płatnika / inkasenta / następcy prawnego podatnika / osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.