Czy przychody Wnioskodawcy z tytułu świadczenia usług trenerskich będą przychodami z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mo... - Interpretacja - IPTPB1/415-68/11-2/AG

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 08.09.2011, sygn. IPTPB1/415-68/11-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

Czy przychody Wnioskodawcy z tytułu świadczenia usług trenerskich będą przychodami z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy jest możliwe ich opodatkowanie wg 19% stawki liniowej na podstawie art. 9a ust. 1 tej ustawy, czy też będą to przychody z działalności wykonywanej osobiście, wymienionej w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2011 r. (data wpływu 13 czerwca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów z tytułu wykonania umowy zawartej z klubem sportowym jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2011 r. do Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów z tytułu wykonania umowy zawartej z klubem sportowym.

Pismem z dnia Nr Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku przekazał ww. wniosek, celem załatwienia zgodnie z właściwością przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w najbliższym czasie będzie prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług sportowych. Według klasyfikacji PKD powyższa działalność będzie skIasyfikowana w podklasie 85.51.Z - pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie realizował umowę, którą zamierza zawrzeć z klubem piłkarskim. Przedmiotem ww. umowy będzie prowadzenie powierzonej przez klub drużyny piłki nożnej podczas meczów tej drużyny rozgrywanych w ramach wszelkich rozgrywek piłki nożnej, w których ta drużyna będzie uczestniczyć oraz podczas meczów towarzyskich, a także podczas wszelkich zajęć treningowo-szkoleniowych.

Do Jego podstawowych obowiązków wynikających z zawartego kontraktu sportowego będą należały:

  • właściwa selekcja zawodników niezbędna dla osiągnięcia celu sportowego,
  • skuteczne przygotowanie zawodników pod względem motorycznym, taktycznym, technicznym i psychicznym,
  • stworzenie właściwej atmosfery pracy, rywalizacji w zespole, niezbędnej dla skutecznej pracy szkoleniowej,
  • bezpośredni udział w procesie szkoleniowym przy współpracy z pozostałymi członkami kadry trenerskiej oraz we współzawodnictwie sportowym powierzonej przez klub drużyny piłki nożnej,
  • bieżące prowadzenie dokumentacji zajęć treningowych i przekazanie tej dokumentacji klubowi,
  • przygotowanie na podstawie tej dokumentacji pisemnych sprawozdań dotyczących każdej rundy rozgrywek ligowych,
  • przedstawianie zarządowi klubu w formie pisemnej, po uzgodnieniu ze sztabem szkoleniowym, zmian kadrowych, dotyczących zawodników w powierzonej do prowadzenia drużynie piłki nożnej,
  • przedstawianie zarządowi klubu, w formie pisemnej, okresowej, dokonywanej po każdej rundzie rozgrywek, oceny gry i przydatności poszczególnych zawodników wchodzących w skład powierzonej do prowadzenia drużyny piłki nożnej,
  • stała, bieżąca współpraca szkoleniowa z pozostałą kadrą trenerską,
  • nadzór i kontrola w zakresie prawidłowości prowadzenia zajęć treningowych II drużyny piłki nożnej oraz klubowych drużyn juniorów starszych i młodszych, a także obserwacja meczów rozgrywanych przez II drużynę piłki nożnej klubu oraz klubowe drużyny juniorów starszych i młodszych,
  • przestrzeganie regulaminów sportowych i zasad rywalizacji sportowej, a także przestrzeganie zasad sportowego trybu życia,
  • osiągniecie podstawowego celu sportowego, tj. awansu do wyższej ligi piłki nożnej.

Wnioskodawca, zgodnie z umową za wykonane usługi, będzie wystawiał faktury VAT. Wartość wystawianych faktur będzie określona w stałej miesięcznej kwocie. W przypadku awansu sportowego do wyższej ligi kontrakt będzie przewidywał wypłatę nagrody pieniężnej. W ramach realizowanego kontraktu strony dopuszczą możliwość powierzenia przez Wnioskodawcę innej osobie wykonywania całości lub jakiejkolwiek części usług objętych niniejszym kontraktem, po uzyskaniu uprzedniej pisemnej zgody ze strony klubu. Klub zobowiąże się także ubezpieczyć Wnioskodawcę na okres obowiązywania kontraktu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przychody Wnioskodawcy z tytułu wykonywania umowy, będą przychodami z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy jest możliwe ich opodatkowanie wg 19% stawki liniowej na podstawie art. 9a ust. 1 tej ustawy, czy też będą to przychody z działalności wykonywanej osobiście, wymienionej w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy...

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanej sytuacji, uzyskiwane przez Niego przychody będą przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a ich opodatkowanie będzie możliwe wg 19% stawki liniowej, na podstawie art. 9a ust. 1 tej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zasady uprawiania i organizowania sportu określa ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2010 r. Nr 127, poz. 857 ze zm.).

Stosownie do art. 3 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy, działalność sportowa jest prowadzona w szczególności w formie klubu sportowego. Klub sportowy działa jako osoba prawna.

W myśl art. 41 ust. 7 ww. ustawy, zorganizowane zajęcia w zakresie sportu w klubie sportowym uczestniczącym we współzawodnictwie organizowanym przez polski związek sportowy mogą prowadzić wyłącznie osoby posiadające tytuł zawodowy trenera lub instruktora sportu.

Wyszczególnienia źródeł przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustawodawca dokonał w art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

W art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, wymienił przychody z działalności wykonywanej osobiście. Zostały one zdefiniowane w art. 13 pkt 2 tej ustawy. W myśl tego przepisu, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się: przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Stosownie zaś do art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Definicja działalności gospodarczej zawarta jest w art. 5a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zatem, aby można było uznać daną działalność za pozarolniczą działalność gospodarczą, musi ona spełniać łącznie następujące przesłanki: musi być działalnością zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, a przychody z niej uzyskane nie mogą być zaliczane do przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzn. przychodów z:

  • pracy i stosunków pokrewnych,
  • działalności wykonywanej osobiście,
  • działów specjalnych produkcji rolnej,
  • najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze,
  • kapitałów pieniężnych i praw majątkowych,
  • odpłatnego zbycia nieruchomości, niektórych praw majątkowych i rzeczy ruchomych,
  • innych źródeł.

Oznacza to, że jeżeli przychód osiągany w ramach prowadzonej działalności zarobkowej wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzonej we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, jest zaliczany do źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 wymienionej ustawy, to nie można uznać go za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Należy przy tym mieć na uwadze, że działalność wykonywana osobiście nie musi spełniać kryteriów ciągłości (powtarzalności i stałości) i określonego stopnia zaawansowania.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatnicy podejmujący działalność gospodarczą wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Przepis art. 30c ust. 1 powyższej ustawy stanowi, iż podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

W przedstawionym w przedmiotowym wniosku opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał, iż prowadził będzie działalność gospodarczą w zakresie usług sportowych. W jej ramach wykonywał będzie, na podstawie umowy (kontraktu sportowego) zawartej z klubem piłkarskim, usługi na rzecz tego klubu. Przedmiotem tej umowy będzie prowadzenie drużyny piłki nożnej. Umowa dopuszczać będzie możliwość powierzenia przez Wnioskodawcę części usług objętych kontraktem osobom trzecim, po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody ze strony klubu.

Mając na uwadze powołane unormowania prawne należy stwierdzić, że w sytuacji gdyby Wnioskodawca świadczył usługi trenerskie na rzecz klubu sportowego wyłącznie osobiście, to przychody uzyskane z tego tytułu zakwalifikować winien do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, wymienionej w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast w sytuacji powierzenia przez Wnioskodawcę wykonywania czynności związanych z prowadzeniem drużyny piłki nożnej osobom trzecim, świadczone na rzecz klubu sportowego usługi uznać należy za wykonywane w ramach działalności gospodarczej, wymienionej w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, a osiągnięte w związku z tym przychody, za przychody z działalności gospodarczej. W takim przypadku możliwe będzie opodatkowanie tych przychodów stawką 19%, wskazaną w art. 30c ust. 1 powyższej ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydawania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi