Opodatkowanie nabycia udziałów własnych w celu ich umorzenia. - Interpretacja - ILPB2/436-78/11-2/WS

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 07.07.2011, sygn. ILPB2/436-78/11-2/WS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Opodatkowanie nabycia udziałów własnych w celu ich umorzenia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2011 r. (data wpływu 8 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nabycia udziałów własnych w celu ich umorzenia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nabycia udziałów własnych w celu ich umorzenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającą przepisom ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) - dalej k.s.h., posiadającą siedzibę rejestrową w Polsce. Umowa spółki Wnioskodawcy stanowi, że udziały mogą być umarzane.

W dniu 24 stycznia 2011 r. Wnioskodawca nabył za wynagrodzeniem własne udziały w celu ich umorzenia. Nabycie udziałów nastąpiło na podstawie Umowy nabycia udziałów przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w celu umorzenia - zwanej dalej Umową, zawartej w dniu 24 stycznia 2011 r. pomiędzy Udziałowcem a Wnioskodawcą.

Strony Umowy, w jej § 3 zgodnie oświadczyły, że dnia 14 stycznia 2011 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę Nr 1/2011 w sprawie umorzenia wszystkich 42 udziałów należących do Udziałowca oraz uchwałę Nr 2/2011, w której wyrażona została zgoda na zawarcie przez Spółkę umowy przeniesienia udziałów z Udziałowcem na zasadach określonych w uchwale Nr 1/2011.

Zgodnie z § 4 pkt 1 Umowy Udziałowiec oświadczył, iż przenosi na rzecz Spółki wszystkie swoje 42 udziały w kapitale zakładowym Spółki o wartości nominalnej 500 złotych każdy, to jest o łącznej wartości nominalnej 21.000 złotych, a osoba reprezentująca Spółkę oświadczyła, że przeniesienie udziałów na rzecz Spółki przyjmuje i udziały te Spółka nabywa w celu ich umorzenia, po myśli art. 199 § 2 zd. 1 k.s.h..

Zgodnie z § 4 pkt 4 Umowy, wynagrodzenie za umorzone udziały pokryte zostanie z czystego zysku Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy umowa zbycia udziałów w celu ich umorzenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej podatek PCC), w związku z czym zawarcie przez Wnioskodawcę umowy mającej za przedmiot nabycie przez Wnioskodawcę udziałów za wynagrodzeniem w celu ich umorzenia nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku zapłaty PCC...

Zdaniem Wnioskodawcy, umowa zbycia udziałów w celu ich umorzenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem PCC, w związku z czym zawarcie przez Wnioskodawcę umowy mającej za przedmiot nabycie przez Wnioskodawcę udziałów za wynagrodzeniem w celu ich umorzenia nie skutkuje powstaniem obowiązku zapłaty podatku PCC.

Ustawa PCC w przepisie art. 1 ust. 1 zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem PCC stanowiąc, że opodatkowaniu podatkiem PCC podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  • umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  • umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  • umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  • umowy dożywocia,
  • umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  • ustanowienie hipoteki,
  • ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  • umowy depozytu nieprawidłowego,
  • umowy spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy przepis art. 1 ust. 1 ustawy PCC zawiera enumeratywne wyliczenie czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem PCC. Innymi słowy przepis art. 1 ust. 1 ustawy PCC stanowi katalog zamknięty, co oznacza, że czynności cywilnoprawne (umowy) nie wymienione wprost w przepisie art. 1 pkt 1 ustawy PCC nie podlegają opodatkowaniu podatkiem PCC.

Umowa zbycia udziałów za wynagrodzeniem w celu ich umorzenia nie jest wymieniona wśród czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem PCC i tym samym nie podlega opodatkowaniu.

W ocenie Wnioskodawcy, umowa zbycia udziałów za wynagrodzeniem w celu ich umorzenia nie jest umową sprzedaży w rozumieniu art. 535 w zw. z art. 555 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) - dalej k.c.

Zgodnie z powołanym przepisem przez umowę Sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Konsekwentnie należy stwierdzić, że cena obok oznaczenia przedmiotu sprzedaży stanowi element przedmiotowo istotny umowy sprzedaży. Zapłata ceny jest podstawowym obowiązkiem kupującego.

W przypadku określonego w art. 199 k.s.h. nabycia od udziałowca udziałów przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w celu ich umorzenia występuje wynagrodzenie. Zdaniem Wnioskodawcy pojęcie ceny zawarte w art. 535 k.c. i pojęcie wynagrodzenia określone w art. 199 § 2 k.s.h. nie są pojęciami tożsamymi, dlatego umowa nabycia udziałów przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością od udziałowca celem umorzenia tych udziałów, regulowana przepisami art. 199 k.s.h., nie jest umową sprzedaży, o której mowa w art. 535 k.c., w związku z czym zawarcie odpłatnej umowy nabycia udziałów przez Wnioskodawcę w celu umorzenia tych udziałów przez Wnioskodawcę dokonywanego zgodnie z przepisami k.s.h. nie podlega opodatkowaniu podatkiem PCC.

Na potwierdzenie własnego stanowiska Wnioskodawca powołał przykładowe interpretacje wydane przez organy podatkowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism organów podatkowych, należy stwierdzić, iż są one wiążące w sprawie, w której zostały wydane, w związku tym nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu