Temat interpretacji
Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę, jako wspólnika Spółki, środków pieniężnych z tytułu likwidacji Spółki, skutkować będzie powstaniem przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2011r. (data wpływu do tut. Biura 16 marca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych przez wspólnika spółki jawnej z tytułu likwidacji tej spółki - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 marca 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych przez wspólnika spółki jawnej z tytułu likwidacji tej spółki.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Dla celów podatkowych Wnioskodawca posiada miejsce zamieszkania w Polsce. W związku z tym podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W niedalekiej przyszłości zostanie wspólnikiem w osobowej spółce handlowej (spółce jawnej), powstałej z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W toku działalności Spółki mogą wystąpić sytuacje, które spowodują jej rozwiązanie. W takiej sytuacji przeprowadzona zostanie jej likwidacja, a majątek Spółki, po spłaceniu zobowiązań Spółki oraz pozostawieniu odpowiednich kwot na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych, zostanie podzielony pomiędzy wspólników stosownie do postanowień umowy Spółki, tj. w takim stosunku, w jakim uczestniczą oni w zysku Spółki.
Majątek Spółki, przekazany wspólnikom w ramach procesu likwidacji, stanowić mogą między innymi środki pieniężne. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych środków pieniężnych przekazywanych mu przez Spółkę w ramach procesu likwidacji.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę, jako wspólnika Spółki, środków pieniężnych z tytułu likwidacji Spółki, skutkować będzie powstaniem przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych...
Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymanie przez wspólnika Spółki środków pieniężnych z tytułu likwidacji Spółki, nie spowoduje powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), osobowe spółki prawa handlowego, w tym spółka jawna, nie posiadają osobowości prawnej. Szczególne unormowania w zakresie likwidacji spółki jawnej zawarte zostały w Rozdziale 5 Kodeksu spółek handllowych. Zgodnie z art. 67 § 1 Kodeksu, w przypadkach określonych w art. 58 należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki. Stosownie do art. 58 Kodeksu rozwiązanie spółki powodują:
- przyczyny przewidziane w umowie spółki,
- jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,
- ogłoszenie upadłości spółki,
- śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,
- wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika,
- prawomocne orzeczenie sądu.
Jednym ze źródeł przychodów, wskazanych w art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Na podstawie art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwóconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Jednym z przychodów z działalności gospodarczej, enumeratywnie wskazanych w art. 14 ust. 2 jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki. Jednocześnie, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędacej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.
Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, otrzymanie środków pieniężnych w wyniku likwidacji spółki osobowej nie będzie powodowało po Jego stronie powstania przychodu podatkowego.
Za powyższym wskazuje również wykładnia autentyczna przepisu art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dchodowym od osób fizycznych. Przepis ten wprowadzony został ustawą z dnia 25 listopada 2010r. o zmienie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczaltowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478) i wszedł w życie z dniem 01 stycznia 2011r. W odniesieniu do przedmiotowego przepisu, w treści Założeń Ministerstwa Finansów z dnia 19 maja 2010r. do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, iż w przypadku otrzymania przez wspólnika likwidowanej spółki osobowej środków pieniężnych ich wartość nie będzie stanowiła przychodu; przyjęcie tego rozwiązania uwzględnia wnioski płynące z powołanego orzecznictwa i zmierza do wyeliminowania podwójnego opodatkowania. W związku z powyższym proponuje się wyłączenie z przychodów podlegajacych opodatkowaniu przychodu odpowiadajacego wartości środków pieniężnych otrzymanych z tytułu likwidacji spółki.
Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, zarówno wykładnia literalna jak i autentyczna prowadzą do wniosku, iż otrzymanie przez Niego środków pieniężnych w wyniku likwidacji spółki niemającej osobowości prawnej nie powoduje powstania przychodu podatkowego.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach