Temat interpretacji
1. Czy przedstawiony sposób dokumentowania wypłaty wynagrodzeń pracownikom bezpośrednio realizującym cele 7 Programu Ramowego, pozwala na zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych powstałych z tego tytułu przychodów?
2. Czy stan faktyczny wskazuje, iż nie dochodzi do refinansowania tych środków?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2011 r. (data wpływu 18 luty 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dokumentowania wypłaty wynagrodzeń pracownikom bezpośrednio realizującym cele 7 Programu Ramowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dokumentowania wypłaty wynagrodzeń pracownikom bezpośrednio realizującym cele 7 Programu Ramowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca realizuje zadania finansowane ze środków 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej. Środki finansowe kierowane są bezpośrednio na wyodrębnione konta bankowe poszczególnych projektów.
Dofinansowanie projektu obejmuje między innymi koszty wynagrodzeń pracowników bezpośrednio realizujących cele projektu i jest ustalone na poziomie 75 % kosztów kwalifikowanych.
Koszty wynagrodzeń finansowane z poszczególnych projektów są wyodrębnione na miesięcznych listach wynagrodzeń, zawierających między innymi informację o miesięcznej ilości czasu pracy poświęconego na realizację każdego z projektów oraz o wynagrodzeniu za pracę w danym projekcie.
Wynagrodzenia pracowników są obliczane na podstawie prowadzonych kart czasu pracy, które zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej dokumentują: datę, nazwę projektu, zakres realizowanego tematu oraz liczbę godzin wykorzystywanych na realizację danego projektu.
Intencją Zainteresowanego jest wykorzystanie zapisów ustawowych pozwalających zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z 21 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych na zastosowanie zwolnienia podatkowego dochodów pracowników wykonujących pracę przy bezpośredniej realizacji zadań 7 Programu Ramowego.
W tym celu Spółka chce zastosować następującą procedurę, która udokumentuje sposób zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych części wynagrodzenia za pracę związaną z realizacją 7 Programu Ramowego (75 %):
- Koszty wynagrodzenia finansowane przez Komisję Europejską w wysokości 75 % (będące w dyspozycji na oddzielnym rachunku bankowym obsługującym projekt), będą dokumentowane na liście płac jako oddzielna pozycja od tej części nie będzie odprowadzany podatek dochodowy od osób fizycznych,
- Koszty wynagrodzenia za pracę związaną z realizacją zadań projektowych w ramach środków własnych Spółki w wysokości 25 % zostaną wyodrębnione na liście płac, następnie zostanie naliczony i odprowadzony podatek dochodowy od osób fizycznych, na konto właściwego dla siedziby Spółki urzędu skarbowego,
- Kwota wynagrodzeń wynikająca z wyodrębnionej pozycji na liście płac jako koszt wynagrodzeń finansowany przez Komisję Europejską (75 % wynagrodzenia) zostanie następnie przeniesiona z rachunku bankowego projektowego na rachunek bankowy podstawowy Spółki w złotych polskich, a następnie wypłacona pracownikom w złotówkach,
- Kwota wypłaconych wynagrodzeń finansowanych przez Komisję Europejską za pracę na rzecz projektu zostanie zaksięgowana na wydzielonym koncie księgowym.
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
Czy przedstawiony sposób dokumentowania kosztów wynagrodzeń na listach płac w części finansowanej przez Komisję Europejską, które następnie w odpowiedniej kwocie przeniesione zostaną z rachunku bankowego obsługującego projekt na rachunek podstawowy Spółki, z którego nastąpi wypłata wynagrodzenia dla pracowników realizujących bezpośrednio zadania 7 Programu Ramowego pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych...
Zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie wypłacane pracownikom bezpośrednio realizującym zadania projektów w ramach 7 Programu Ramowego podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych w części finansowanej przez Komisję Europejską tj. w wysokości 75 % kosztów wynagrodzeń, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z 21 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz interpretacją indywidualną, którą Spółka otrzymała od Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu o numerze ILPB1/415-895/10-4/AMN.
W opinii Zainteresowanego miesięczne karty czasu pracy pozwalają na udokumentowanie bezpośredniej realizacji zadań w projekcie. Zawierają: datę, nazwę projektu, zakres realizowanego tematu oraz liczbę godzin przeznaczonych na realizację danego projektu.
Wnioskodawca stwierdza także, iż wynagrodzenia pracowników są obliczane na podstawie prowadzonych kart czasu pracy, a listy płac dokumentują odpowiednią kwotą koszty wynagrodzenia związane z realizacją zadań 7 Programu Ramowego. Kwota w odpowiedniej wysokości jest następnie przeniesiona z wyodrębnionego dla projektu rachunku bankowego na rachunek podstawowy Spółki, skąd następuje wypłata na rachunek pracownika.
Mając na uwadze powyższe Zainteresowany stoi na stanowisku, że prowadzona dokumentacja jest wystarczająca, aby udowodnić: bezpośrednie zaangażowanie pracowników w projekcie, ilość czasu pracy poświęconego na pracę w zadaniach projektowych oraz wynikających z tego kosztów wynagrodzenia. Pozwala również szczegółowo określić jaka kwota wynagrodzenia za pracę w projekcie jest finansowana ze środków Komisji Europejskiej.
Zdaniem Wnioskodawcy postępowanie według opisanej procedury pozwala na zwolnienie wynagrodzeń pracowników z podatku dochodowego od osób fizycznych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zatem wszelkie dochody nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
- pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe lub agencje wykonawcze, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
- podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
Podkreślić należy, iż z ww. przepisu wynika również przesłanka negatywna nie podlegają zwolnieniu dochody osób, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca bez względu na rodzaj umowy wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
W świetle ww. przepisu dochody podatników korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w sytuacji, gdy spełnione są łącznie dwie przesłanki:
- środki finansowe pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych, międzynarodowych instytucji finansowych (), w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy,
- prace wykonywane przez podatnika służą bezpośredniej realizacji celu określonego programem finansowanym z bezzwrotnej pomocy.
Oznacza to, że niedopełnienie któregokolwiek z warunków uniemożliwia skorzystanie ze zwolnienia. Zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zwolnieniem o charakterze przedmiotowym, gdyż związane jest z przychodem ze środków pomocowych płynących z zagranicy.
Przy analizowaniu warunku określonego pod lit. a) cytowanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy ważne jest, aby w danej sytuacji faktycznie zostało zachowane kryterium pochodzenia środków pieniężnych, co oznacza, że ze zwolnienia z podatku dochodowego korzystają dochody podatnika, które zostały sfinansowane ze środków bezzwrotnej pomocy.
Należy wskazać, że w sytuacji, gdy w chwili dokonywania wypłaty, wynagrodzenie jest finansowane bezpośrednio ze środków przekazanych przez Komisję Europejską na wyodrębniony rachunek, to wówczas korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy w części finansowanej ze środków Komisji Europejskiej, pod warunkiem jednakże, że pracownik który je otrzyma bezpośrednio realizuje cel programu.
Natomiast w sytuacji, gdyby pracodawca finansował wypłacane wynagrodzenia z własnych środków wówczas wynagrodzenia te nie będą korzystały ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a) powołanej powyżej ustawy.
Należy mieć na uwadze również drugą z przesłanek art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, określoną pod lit. b), która stanowi, że prace wykonywane przez podatnika służą bezpośredniej realizacji celu określonego programem finansowanym z bezzwrotnej pomocy.
Podatnikiem bezpośrednio realizującym cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy jest osoba, która wykonując czynności z tym programem związane otrzymała na ten cel środki od podmiotu wymienionego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc jest bezpośrednim beneficjentem tych środków.
Zwolnienia jako wyjątek od zasady powszechności opodatkowania muszą być interpretowane zarówno bez dokonywania wykładni rozszerzającej, jak i zawężającej danego przepisu prawa podatkowego. Przyjęcie natomiast, iż dochody każdego pracownika zatrudnionego w podmiocie wykonującym jakiekolwiek zadania związane z wykorzystaniem środków pomocowych i otrzymującego wynagrodzenie z tytułu zawartej z tym podmiotem umowy o pracę korzystają ze zwolnienia określonego w treści art. 21 ust. 1 pkt 46 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest niczym nieuzasadnione.
Ustalona wykładnia językowa ww. przepisu nie może bowiem prowadzić do wniosku, że otrzymanie przez wykonawcę zadań finansowych ze środków pomocowych prowadzi do zwolnienia z opodatkowania przychodów pracowników uczestniczących w sensie fizycznym w wykonywaniu tych zadań.
Zwrócić należy uwagę, iż zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 cytowanej ustawy podatkowej jest zwolnieniem o charakterze przedmiotowym, o czym świadczy związanie go z określonymi źródłami, a więc przychodem ze środków pomocowych płynących z międzynarodowych instytucji finansowych albo rządów obcych państw.
Za przedmiotowym charakterem tego zwolnienia przemawia także cel, na który jest przeznaczona pomoc unijna. Stąd środki pieniężne, a mówiąc ściśle przychody podlegają zwolnieniu z opodatkowania, jeżeli są przychodami beneficjenta lub bezpośredniego wykonawcy.
Należy wskazać, że tutejszy Organ w ramach postępowania o wydanie interpretacji indywidualnej nie ocenia jaki charakter mają czynności wykonywane przez zatrudnione przez Wnioskodawcę osoby tylko opiera się na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. To na Wnioskodawcy jako stronie wywodzącej z danej okoliczności skutki prawne w postaci możliwości zastosowania do wypłacanych wynagrodzeń zwolnienia przedmiotowego, będzie spoczywał obowiązek udowodnienia w ewentualnym postępowaniu podatkowym że ww. podatnicy bezpośrednio realizują cele programu.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzują sposobu dokumentowania kosztów wynagrodzeń na listach płac w części finansowanej przez Komisję Europejską. Zatem dopuszczalna jest każda forma dokumentowania tego faktu, która pozwoli na zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych wypłaty wynagrodzenia dla pracowników realizujących bezpośrednio zadania 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej.
Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, iż zarówno Wnioskodawca, będący w niniejszej sprawie płatnikiem, jak i pracownik zaangażowany w realizację projektu winni zadbać o taki sposób udokumentowania czynności pracownika związanych z realizacją projektu, aby kryterium bezpośredniej realizacji celu było jednoznaczne dla oceny.
Podkreślić należy, iż w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie ogólna reguła postępowania podatkowego, w myśl której dowodem może być wszystko co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem art. 180 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).
Reasumując stwierdzić należy, iż wobec braku w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów precyzujących sposób dokumentowania kosztów wynagrodzeń na listach płac, w części finansowanej przez Komisję Europejską, dopuszczalna jest każda forma dokumentowania tego faktu, która pozwoli na zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych wypłaty wynagrodzenia dla pracowników realizujących bezpośrednio zadania 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej.
Ponadto w przypadku, gdy wynagrodzenie wypłacane jest bezpośrednio ze środków pieniężnych pochodzących z Komisji Europejskiej to fakt ten powoduje, iż nie można mówić o refundacji.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu