Temat interpretacji
Skutki podatkowe otrzymania przez wspólnika spółki osobowej składników majątku tej spółki w związku z przeprowadzeniem procesu jej likwidacji.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 11 czerwca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 30 sierpnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez wspólnika spółki osobowej składników majątku tej spółki w związku z przeprowadzeniem procesu jej likwidacji - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 czerwca 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez wspólnika spółki osobowej składników majątku tej spółki w związku z przeprowadzeniem procesu jej likwidacji. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 21 sierpnia 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-569/13/AP, IBPBI/1/415-570/13/AP wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 30 sierpnia 2013 r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest właścicielem 99% akcji w spółce akcyjnej (dalej YY). Akcje zostały objęte 8 października 1998 r. w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa należącego do Wnioskodawcy. W momencie wniesienia aport został wyceniony według ówczesnej wartości rynkowej, a wartość nominalna akcji przyznanych Wnioskodawcy odpowiadała wartości rynkowej aportu. Obecnie jedynym istotnym składnikiem majątkowym YY jest nieruchomość niezabudowana (wniesiona do spółki, jako składnik przedsiębiorstwa - dalej jako Nieruchomość). YY nie przysługiwało prawo odliczenia VAT od nabycia przedmiotowej Nieruchomości, gdyż czynność wniesienia jej do YY nie podlegała opodatkowaniu, bądź była zwolniona z opodatkowania. Nieruchomość jest wpisana do ewidencji środków trwałych, lecz nie podlega amortyzacji (grunt). YY nie przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tej Nieruchomości lub jej części składowych, ani też nie dokonywano nakładów na Nieruchomość, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. YY nie posiada niepodzielonych zysków z lat ubiegłych, ani kapitałów zapasowych lub rezerwowych utworzonych z takich zysków. Pozostałe akcje posiada drugi akcjonariusz. YY praktycznie nie prowadzi aktywnie działalności gospodarczej. Majątek w postaci nieruchomości nie jest wynajmowany lub użytkowany. Wobec powyższego Wnioskodawca uważa, iż majątek ten nie stanowi zorganizowanego zespołu składników majątkowych służących do prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie YY posiada również dług pieniężny wobec Wnioskodawcy w związku z umorzeniem akcji. Nieruchomość po przekazaniu Wnioskodawcy w wyniku działań restrukturyzacyjnych nie będzie stanowiła środka trwałego z uwagi na to, iż Wnioskodawca nie będzie prowadził działalności gospodarczej przy jej pomocy, lecz zamierza ją zbyć. Wnioskodawca zamierza podjąć działania restrukturyzacyjne, w szczególności polegające na likwidacji YY z uwagi na koszty funkcjonowania. YY zostanie przekształcona w spółkę jawną lub inną spółkę osobową (dalej YY-Z). W roku, w którym dokonane zostanie przekształcenie YY nie osiągnie zysków. W dalszej kolejności niewykluczone jest, iż prawdopodobnie YY-Z zostanie zlikwidowana, a cały majątek zostanie przekazany Wnioskodawcy.
W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 28 sierpnia 2013 r., wskazano m.in., iż:
-spółka kapitałowa, o której mowa we wniosku zostanie przekształcona w spółkę jawną lub komandytową, nie będzie dokonywane przekształcenie w spółkę komandytowo-akcyjną,
-przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej przez spółkę osobową zostanie określony w taki sam sposób, jak w przypadku spółki YY,
- produkcja silników do pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli) oraz do ciągników rolniczych (PKD 29.10.A),
- produkcja samochodów osobowych (PKD 29.10.B),
- produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKD 29.10.E),
- sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek (PKD 45.11.Z),
- sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKD 45.19.Z),
- konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKD 45.20.Z),
- sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKD 45.31.Z),
- sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKD 45.32.Z),
- sprzedaż hurtowa i detaliczna motocykli, ich naprawa i konserwacja, oraz sprzedaż hurtowa i detaliczna części i akcesoriów do nich (PKD 45.40.Z),
- sprzedaż hurtowa paliw i produktów pochodnych (PKD 46.71.Z),
- sprzedaż detaliczna paliw do pojazdów silnikowych na stacjach paliw (PKD 47.30.Z),
- działalność usługowa wspomagająca transport lądowy (PKD 52.21.Z),
- kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (PKD 68.10.Z),
- wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z),
- wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek (PKD 77.11.Z).
-nieruchomość wskazana we wniosku nie będzie stanowiła środka trwałego podlegającego amortyzacji podatkowej w spółce osobowej z uwagi na fakt, iż nie będzie przeznaczona do wykorzystywania w działalności gospodarczej przez okres przekraczający jeden rok.
W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:
Czy w związku z likwidacją YY-Z i przekazaniem całego majątku (Nieruchomości) na rzecz Wnioskodawcy powstanie po stronie Wnioskodawcy dochód do opodatkowania...
(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)
Zdaniem Wnioskodawcy, uzyskanie przez Niego w związku z likwidacją YY-Z majątku spółki, w szczególności w postaci Nieruchomości, w sytuacji, gdy YY-Z zostanie zlikwidowana zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, nie będzie stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm. dalej uPIT), przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.
Z kolei zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b uPIT, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.
Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę powołane przepisy należy stwierdzić, iż otrzymanie składnika majątkowego w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną spowoduje, co do zasady, powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu dopiero w momencie ewentualnej sprzedaży tego składnika majątku. Natomiast w momencie otrzymania składników majątkowych w związku z likwidacją spółki niemającej osobowości prawnej przychód nie będzie opodatkowany, co jest spójne z zasadą transparentności spółek nie posiadających osobowości prawnej na gruncie uPIT: w sytuacji likwidacji spółki osobowej Wnioskodawca przenosi majątek z jednego źródła przychodu na inne, nie uzyskując dodatkowego przychodu.
W opinii Wnioskodawcy, należy podkreślić, że specyficzna konstrukcja art. 14 ust. 3 pkt 12 uPIT polega na wyłączeniu spod opodatkowania majątku likwidacyjnego, wprowadzając w to miejsce opodatkowanie faktycznego przysporzenia majątkowego byłych wspólników, które następuje dopiero w momencie zbycia składników majątkowych otrzymanych w związku z likwidacją, przy czym to zbycie musi nastąpić w oznaczonym czasie, a po upływie tego czasu zbycie składnika majątkowego nie podlega opodatkowaniu w ogóle.
Należy stwierdzić, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym zostaną spełnione wymienione wyżej przesłanki do zastosowania konkluzji wynikających z art. 14 ust. 2 pkt 17 uPIT.
Analogicznie opodatkowaniu nie podlegałyby otrzymane przez Wnioskodawcę ewentualne środki pieniężne otrzymane w wyniku likwidacji YY-Z (art. 14 ust. 3 pkt 10 uPIT).
Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy uzyskanie przez Niego majątku rzeczowego, w szczególności w postaci Nieruchomości, w związku z likwidacją YY-Z nie będzie stanowić w momencie jej otrzymania przez Wnioskodawcę przychodu podlegającego opodatkowaniu. Wobec powyższego w związku z likwidacją YY-Z nie powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód do opodatkowania.
Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretacje indywidualne wydane przez działającego w imieniu Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach:
- z dnia 9 marca 2011 r. Znak: IBPBI/1/415-1283/10/AB,
- z dnia 13 lipca 2011 r. Znak: IBPBI/1/415-398/11/AB,
- z dnia 23 września 2011 r. Znak: IBPBI/1/415-637/11/RM.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Nadmienić należy, iż w pozostałym zakresie będącym przedmiotem wniosku ORD-IN, tj. w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i 3 wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 406 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach