możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonego indywidualnie przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa wynagrodzeń wypłaconych pracownikom... - Interpretacja - IBPBI/1/415-1344/11/KB

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 28.03.2012, sygn. IBPBI/1/415-1344/11/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonego indywidualnie przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa wynagrodzeń wypłaconych pracownikom po przekształceniu przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w spółkę kapitałową oraz obowiązkowych składek od tych wynagrodzeń

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2011r. (data wpływu do tut. Biura 29 grudnia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonego indywidualnie przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa wynagrodzeń wypłaconych pracownikom po przekształceniu przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w spółkę kapitałową oraz obowiązkowych składek od tych wynagrodzeń jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonego indywidualnie przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa wynagrodzeń wypłaconych pracownikom po przekształceniu przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w spółkę kapitałową oraz obowiązkowych składek od tych wynagrodzeń.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (osoba fizyczna) prowadzi działalność gospodarczą. Z dniem 01 lipca 2011r. weszły w życie regulacje ustawy z dnia 25 marca 2011r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. Nr 106, poz. 622). Przepisy te znowelizowały również ustawę z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), do którego został wprowadzony dodatkowy rozdział konstytuujący i normujący zasady przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej w spółkę kapitałową. Zgodnie z obowiązującym w firmie regulaminem wynagradzania, wynagrodzenia pracowników wypłacane są za dany miesiąc nie później niż 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który wynagrodzenie jest należne. Składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracodawcę oraz składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych są opłacane w ustawowych terminach, tj. do 15-go dnia miesiąca następującego po miesiącu wypłaty i tak zaliczane podatkowo do kosztów uzyskania przychodu (np. wynagrodzenie za październik, wypłacone do 10-go listopada, składki ZUS opłacone do 15-go grudnia, koszty podatkowe zapłaconych składek ZUS grudzień).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w momencie przekształcenia działalności gospodarczej osoby fizycznej w spółkę kapitałową, np. z dniem 01 stycznia 2012r., składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków pracodawcy, składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, będą w chwili zapłaty, tj. 15-go stycznia 2012r. i 15-go lutego 2012r. kosztem uzyskania przychodu osoby fizycznej, czy spółki przekształconej...

Czy wynagrodzenie za grudzień 2011r. wypłacane przez spółkę przekształconą do dnia 10 stycznia 2012r. będzie kosztem uzyskania przychodu osoby fizycznej, czy spółki przekształconej...

Zdaniem Wnioskodawcy, składki na ubezpieczenia społeczne, finansowane ze środków pracodawcy, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych opłacane do dnia 15-go stycznia 2012r. i 15-go lutego 2012r. będą kosztem uzyskania przychodu osoby fizycznej. Osoba fizyczna powinna rozliczyć się z podatku dochodowego za rok 2011 do dnia 30 kwietnia 2012r., a tym samym do tego dnia składki powyższe będą zapłacone. Ponadto składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dotyczą wynagrodzenia pracowników przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Wnioskodawca uważa, że przekształcenie nie jest traktowane, jako likwidacja i powstanie nowego podmiotu, lecz jako proces zmierzający do zmiany formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z powyższym, wynagrodzenia za miesiąc grudzień 2011r. wypłacone przez spółkę przekształconą do dnia 10 stycznia 2012r. również będą kosztem uzyskania osoby fizycznej. Spółka przekształcona występuje jedynie jako płatnik zobowiązania, które przejęła wraz z przekształceniem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Wskazać przy tym należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu prowadzonego indywidualnie przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa wynagrodzeń wypłaconych pracownikom po przekształceniu przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w spółkę kapitałową oraz obowiązkowych składek od tych wynagrodzeń na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) w sytuacji, gdy, jak wskazano we wniosku, ww. świadczenia zostaną zapłacone w terminach wynikających z odrębnych przepisów oraz regulaminów wydanych (wprowadzonych) na podstawie tych przepisów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44 100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012r., poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach